مصوبه عجیب جیب به جیب دولت و وزارت نیرو/ برق از پرداخت یارانه نقدی معاف نیست

|
0 دیدگاه

با وجود اینکه وزیر نیرو از معاف‌شدن صنعت برق از پرداخت یارانه نقدی خبر داده بود، طبق مصوبه جدید هیئت وزیران، صنعت برق از پرداخت یارانه نقدی معاف نیست و فقط تا پایان سال ۹۵ به همان میزان، ردیف جایگزینی برای جبران پرداختهای صنعت برق دیده شده است.

مردادماه سال جاری «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو از معاف شدن صنعت برق از پرداخت سهمیه تأمین بخشی از یارانه نقدی خبر داد و گفت: با تصمیم دولت برای کنار گذاشتن درآمد برق از تأمین یارانه‌های نقدی از ماه مرداد دیگر منابع درآمدی برق برای پرداخت یارانه‌های نقدی که اکنون ماهانه ۱۸۳ میلیارد تومان است در نظر گرفته نشد و ۱۸۳ میلیارد تومانی که از درآمدهای برق برای تأمین یارانه نقدی در تیرماه برداشت شده بود نیز به وزارت نیرو برگردانده شد و دولت قرار است مبلغ ۳ماهه اول سال را نیز به وزارت نیرو بازگرداند که با این روند سالانه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش درآمدی صنعت نفت افزوده می‌شود.

دولت برای اجرایی شدن این کار، مصوبه‌ای را در هیئت وزیران تصویب کرده که بر اساس آن صنعت برق از پرداخت سهمی برای تأمین بخشی از یارانه نقدی معاف نشده بلکه بندی جبرانی برای پرداخت همان مبلغی که از درآمد برقی وزارت نیرو به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود، در نظر گرفته شده است.

هیئت وزیران در جلسات سی و یکم مردادماه، سوم شهریور ماه و بیست و هشتم شهریور ماه به‌پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و به‌استناد تبصره ۳۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون یادشده را تصویب کرد. در بخشی از این آیین‌نامه اجرایی به موضوع الزام وزارت نیرو برای پرداخت بخشی از درآمدهای برق به‌منظور تأمین بخشی از یارانه نقدی اشاره شده و آمده است: “وزارت نیرو موظف است مبلغ یکصد و دو (۱۰۲) ریال به‌ازای هر کیلووات‌ساعت برق مصرفی کلیه مشترکین و برق صادراتی، بابت سهم هدفمندسازی یارانه‌ها که در کل سال معادل بیست و دو هزار میلیارد ریال می‌باشد به‌صورت ماهانه یک‌هزار و هشتصد و سی و سه میلیارد ریال به‌صورت علی الحساب بابت سهم هدفمندسازی یارانه‌ها مطابق قوانین از جمله ماده ۱۲ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به حساب مربوط در خزانه وایر نماید”.

این بند قانونی که سوم مهرماه با امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده، نشان می‌دهد که صنعت برق کشور از پرداخت سهم یارانه نقدی معاف نیست، اما در ادامه این مصوبه آمده است: “سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است به‌منظور حمایت از تولید برق، مبلغ بیست و دو هزار میلیارد ریال در طی سال ۱۳۹۵ برای پرداخت به وزارت نیرو ماهانه به‌میزان حداقل معادل هر ماه از طریق خزانه اختصاص داده و پرداخت نماید”.

با این حساب، دولت با جیب به جیب کردن مبلغ ۲۲ هزار میلیارد ریال در طی سال ۹۵، برای جبران پرداخت سهم درآمدهای برق در تأمین بخشی از یارانه نقدی اقدام کرده است. نکته قابل توجه اینجاست که این جایگزینی در قالب آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ بوده و فقط تا پایان امسال اعتبار دارد و از ابتدای سال ۹۶ در صورتی که در قانون بودجه سال آتی این مسئله دیده نشود، صنعت برق باز هم بر اساس قوانین از جمله ماده ۱۲ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید در هر ماه ۱۸۳ میلیارد تومان از درآمد خود را به حساب هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.