تهدید ۱۳ هزار هکتار مرتع

ملخ مهاجم آسیایی از افغانستان به کشور آمد

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه برای مبازره با ملخ آسیایی در منطقه هامون در سطح ملی بسیج عمومی صورت گرفته است گفت: این ملخ تا به امروز در سطح ۵ هکتار از مراتع کشور نفوذ کرده اما پیش‌بینی می‌شود تا در سطحی بالغ‌بر ۱۳ هزار هکتار گسترش یابد.

محمدعلی باغستانی اظهار کرد:  هفته پیش یک دسته ملخ‌های آسیایی به کشور از سمت افغانستان آمد و بر اساس گزارش‌های  آمده از هیرمند سیستان و بلوچستان، این ملخ‌ها در حال تبدیل‌شدن به حالت مهاجم هستند.

وی افزود:  بر این اساس امکانات استان بسیج شد تا با این ملخ وارداتی مبازره شود و برای مبارزه با این ملخ امکاناتی نیز در سطح ملی در اختیار این شهرستان قرار گرفت.

باغستانی خاطرنشان کرد: این ملخ تا به امروز در سطح ۵ هزار هکتار از مراتع کشور نفوذ کرده اما پیش‌بینی می‌شود تا  در سطحی بالغ‌بر ۱۳ هزار هکتار نیز گسترش یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: بر اساس اقداماتی که انجام‌شده است این ملخ تا به امروز هنوز به مزارع زراعی کشور نرسیده و در سطح مراتع  حاشیه هامون باقی‌مانده است.

وی درباره منشأ ورود این ملخ تصریح کرد:  وضعیت رطوبت و پوشش گیاهی مناسب منطقه هامون منجر به مهاجرت این ملخ از افغانستان شده است.

بنابر این گزارش، رستمی مدیرجهاد کشاورزی هیرمند در این ارتباط گفت: سم پاشی بخشی از اراضی تالاب هامون برای مبارزه با ملخ مهاجم از روز گذشته آغاز شده است.

وی افزود: در مرحله اول این طرح ، کانون های آلوده و میزان تراکم آفت شناسایی و در روز گذشته ۶۰۰ هکتار از این اراضی سم پاشی شده است.

به گزارش تسنیم،اندازه طول بدن این گونه ملخ نواحی گرمسیری بین ۴۲ تا ۷۲ میلی‌متر بوده و  به گرما و رطوبت متوسط محیط نیاز دارند. مطلوب‌ترین دما برای آنها  بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و مطلوبترین میزان بارش بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر درماه است.

ملخ بالدار مهاجر آسیایی- آفریقایی از خانواده ملخ‌های جهنده صدادار است که در گروه‌های بزرگ زندگی می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.