مواظب باشیم آمریکا از FATF برای اقدام علیه کشور استفاده نکند

|
0 دیدگاه

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که عضویت در FATF با برجام مرتبط است گفت: یک بخش از FATF به پولشویی برمی گردد اما هنر آمریکایی ها این است که از قوانین خوب برای حمله به کشورها استفاده می کنند.

فواد ایزدی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به پیامدهای عضویت ایران در FATF اختصاص داشت  اظهار داشت: طرف مقابل می خواهد از طریق عضویت ایران در FATF مانع از حمایت ایران ازهم پیمانان منطقه ای خود شود. FATF موضوعی مرتبط با برجام است و معتقدیم که طرف مقابل پس از عضویت ایران در آن باز هم به بهانه جویی های خود ادامه خواهند داد .

فواد ایزدی در ادامه تاسیس FATF را مزمان با فروپاشی شوروی دانست و گفت : ما موسس FATF نیستیم و نمی توانیم با عضویت در آن روی برخی اصول آن موثر شویم به ویژه اینکه اکنون پس از برجام ما کشور خاصی هستیم و در برجام اشاره شده که شرایط ایران در دنیا خاص است .

کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد : مسئول FATF در یکی از مصاحبه هایش می گوید که طرف ایرانی در نامه به ما اعلام کرده است که از آنجا که عضو سازمان ملل هستیم به همه قطعنامه های این سازمان پایبندیم و این مسئله نشان می دهد که باید در این باره هوشیاری بیشتری داشته باشیم .

وی تاکید کرد: مطمئنا عضویت در FATF با برجام مرتبط است و باید همه دست اندرکاران دقت و هوشیاری داشته باشند تا در آینده آسیب نبینیم .

ایزدی گفت : FATF موضوع مرتبط با برجام است که طرف مقابل می خواهد از طریق عضویت ایران در آن مانع از حمایت از هم پیمانان خود در منطقه شویم و آنها پس از این عضویت مدام بهانه خواهند آورد .

فواد ایزدی در خصوص خبر منتشر شده از شورای عالی امنیت ملی گفت: شروط در شورای عالی مطرح شده و این شروط هنوز به تائید رهبری نرسیده است .

این کارشناس امور بانکی افزود: در ۲۱  خرداد نامه ای از رئیس FATF به وزیر اقتصاد داشتیم که در بند ۳۲ به شرط قانون مصوب مجلس مبنی براستفاده کشورهای دشمنی ما از قوانین مالی موجود اشاره می کند.

وی تصریح کرد: در زمان تصویب مجلس بندی آمده است مبنی بر اینکه حمایت از  گروه هایی که  با اشغال و نژاد پرستی مبارزه می کنند نباید حمایت از تروریسم خوانده شود.

ایزدی تاکید کرد: قوانین پولشویی برای ارتقای اقتصاد کشورهاست و این معضلی بوده است که کشورها تلاش می کردند با آن مبارزه کنند.

وی با اشاره به انتشار اسناد پاناما و نبود اسامی آمریکا در این فهرست افزود: قوانین نوادا و یک ایالت دیگر در آمریکا به نوعی است که پولشویی به راحتی انجام می شود.

ایزدی ادامه داد: یک بخش از FATF  به پولشویی برمی گردد اما یک هنر امریکایی ها و دیگر کشورها این است که از  قوانین خوب برای حمله به کشورها استفاده می کنند.

این کارشناس اموربانکی تصریح کرد: آنها اهدافی را که باید با حمله نظامی به دست بیاورند با استفاده از قوانین موجود به دست می آورند.

وی گفت: اصل موضوع خوب است اما اتفاق های حاشیه ای، وسیله فشار به دولت هایی چون ایران شده است.

ایزدی افزود: به نظر می اید براساس تاریخچه FATF و برجام ،  بحث مشروط بودن چندان در عمل جواب نداده است.

وی گفت: در اصل، FATF ، به ابزاری برای فشار به کشورها تبدیل شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.