«مونسانتو»، کمپانی مادر تراریخته، از شدت بدنامی فروخته شد

|
0 دیدگاه

کمپانی «مونسانتو» توسط شرکت چند ملیتی «بایر» خریداری شد تا «بدنامی چند صد ساله» خانواده مونسانتو، در این انحلال به فراموشی سپرده شود.

پیش از این کمپانی چند ملیتی «بایر» آلمان از مذاکرات برای خرید کمپانی بدنام «مونسانتو» خبر داده بود. این نقل و انتقال طی هفته گذشته به وقوع پیوست و آنچه در ماه مه گذشته اعلام شده بود، روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵ به مرحله اجرا گذاشته شد.

بایر در این خرید مونسانتو را به قیمت ٦٦ میلیارد دلار تصاحب کرد. این بزرگترین خریدی است که تاکنون یک کمپانی آلمانی در خارج از مرزهایش انجام داده است. با این معامله بایر به کمپانی شماره یک در صنعت شیمیایی-کشاورزی در کل دنیا تبدیل می‌شود. این دو شرکت در دنیا ٢٨٪‏ از کل بازار فروش علف‌کشها را در دست خواهند داشت و ٣٦٪‏ از فروش بذر ذرت و ٢٨٪‏ از بذر سویا را نیز کنترل خواهند کرد.

آنچه که اکنون انجام گرفته در برنامه آینده بخش شیمیایی-کشاورز می‌گنجد که قابل پیش‌بینی بود. از سویی دیگر کنسرن (دولتی) چینی Chem China در حال بلعیدن شرکت سوئیسی Syngenta است و در سال گذشته نیز شرکتهای آمریکایی Dow Chemical و Dupont به یکدیگر ملحق شدند.

بایر و مونسانتو، هر دو بر تولید محصولات تراریخته تمرکز دارند. با توجه به منفی بودن چهره جهانی مونسانتو می‌توان گفت که این کمپانی از این ادغام منتفع می‌شود و می‌تواند از این پس سیاستهای خود را در پناه اسم معتبر «بایر» آلمان پیش ببرد.

این جابه‌جایی برای ایران نیز خطرناکتر می‌شود؛ دیگر خریداران ایرانی آمریکا طرف نیستند، بلکه اروپایی به تهران می‌آیند و همان اقلام را معامله می‌کنند! اما در نهایت شرکتهای چندملیتی با هم برای چپاول منابع ملتها اقدام می‌کنند و وابستگان تربیت شده داخلی هم راه را برای آنها هموارتر می‌سازند.

گفتنی است کمپانی مونسانتو متعلق به یک خانواده یهودی است که در ابتدای قرن بیستم به ساخت سلاحهای کشتار جمعی و سموم شیمیایی اشتغال داشته‌اند؛ همچنین این خانواده بدنام، خرید و فروش چند صدساله بردگان را در کارنامه سیاه خود دارد. تنها درمورد یکی از جنایتهای این کمپانی، صلیب سرخ اعلام کرد حدود ۴۰۰ هزار نفر به‌دلیل تماس با عامل نارنجی کشته یا فلج شدند؛ همچنین ۵۰۰ هزار کودک ناقص‌الخلقه بر اثر این عامل به دنیا آمدند.

حدود نیم میلیون کودکان ویتنامی بر اثر تماس والدینشان با عامل نارنجی، ناقص به دنیا آمدند

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.