در هالیوود خبری از تغییر نیست

نابرابری همچنان بیداد می‌کند

|
0 دیدگاه

در ۱۰۰ فیلم سال گذشته هالیوود، زنان در ۳۲ مورد نقش اصلی فیلم را برعهده داشتند که ۱۱ درصد از آمار سال پیش از آن بالاتر است.

با این وجود، در عین حال هنوز هم ۶۸٫۹ کاراکترها مرد و ۷۳٫۷ درصد از آن سفیدپوست‌ پوست هستند. براساس نتایج پژوهش‌های پرفسور استیسی ال.اسمیت و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در حالی که در یک سال گذشته بحث تنوع نژادی و برابری جنسیتی در هالیوود از موضوعات داغ بوده، اما در عمل چندان تغییری در وضعیت زنان و اقلیت‌های نژادی در عرصه فیلمسازی به وجود نیامده است.

این پژوهشگر با کاوش در یک میان ۱۰۰ فیلم گیشه سال ۲۰۱۵ به این نتیجه رسیده است که از تمام کاراکترهای دارای دیالوگ تنها ۳۱٫۴ درصد زن بوده‌اند. او با مقایسه همین آمار در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ به این نتیجه رسید که این در طول این سال‌ها تغییر چندانی در وضعیت زنان و اقلیت‌های نژادی در سینمای هالیوود به وجود نیامده است. سهم مردان از ۳۵ هزار کاراکتر دارای دیالوگ موجود در تمام فیلم‌های ساخته شده در این سال‌ها بیش از دو برابر سهم زنان بوده و تنها در ۱۲ درصد از کل فیلم‌ها تا حدی عدالت در تقسیم نقش‌ها رعایت شده است.

تنها نکته امیدوارکننده این پژوهش این است که زنان بازیگر در ۳۲ فیلم از ۱۰۰ فیلم سال ۲۰۱۵ نقش اصلی را به تنهایی یا در کنار یک بازیگر مرد برعهده داشته‌اند که ۱۱ درصد بیشتر از آمار سال پیش از آن است. البته یکی از موضوعات مورد بحث در این مورد نیز نبود تنوع نژادی در میان زنان نقش اول فیلم‌ها است. تنها ۳ نفر از ۳۲ بازیگر نقش اصلی زن فیلم‌های سال گذشته رنگین‌پوست هستند.

در این پژوهش مشخص شد که ۷۳٫۷ درصد از کاراکترهای فیلم‌ها سفیدپوست، ۱۲٫۲ درصد از آن‌ها سیاه‌پوست، ۵٫۳ درصد اسپانیایی‌تبار و ۳٫۹ درصد آسیایی بوده‌اند. در مجموع ۲۶٫۳ درصد از نقش‌های دارای دیالوگ به بازیگران غیرسفیدپوست رسیده و این آمار از سال ۲۰۰۷ به این سو تغییر چندانی نکرده است.

در این پژوهش برای نخستین بار سهم افراد معلول از نقش‌های سینمایی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در مجموع ۲٫۴ درصد از کل کاراکترها به نوعی از معلولیت دچار بوده‌اند. کفه ترازو در این نقش‌ها نیز به سمت مردان سنگینی می‌کند و از مجموع کل نقش‌های معلول تنها ۱۹ درصد سهم زنان بوده است.

اسمیت گفت: «یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که هالیوود مرکز نابرابری فرهنگی است. در حالی که تقاضا برای تغییر هر روز بیشتر از قبل می‌شود، اثری از تغییر در فیلم‌ها و ترکیب افرادی که در ساخت آن مشارکت دارند دیده نمی‌شود. گزارش ما نشان می‌دهد مشکلات فراگیر و سیستمی هستند.»

آن سوی دوربین اوضاع از این هم بدتر است. سال ۲۰۱۵ در میان ۱۳۶۵ نیروی خلاق مشغول به کار در هالیوود ، ۸ کارگردان، ۳۰ نویسنده، ۲۲۰ تهیه‌کننده و تنها یک آهنگساز زن بوده‌اند.

این پژوهش در انتها راه‌حلی نیز برای این مشکل ارائه می‌کند: «اگر هر سال به هر فیلمنامه پنج کاراکتر زن افزوده شود، تا سال ۲۰۱۸ مشکل نابرابری جنسیتی در هالیوود حل خواهد شد.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.