تهدیدی جدید برای اسکار

نارضایتی سفیدپوستان کهنسال از تبعیض

|
0 دیدگاه

سیاست‌های جدید اسکار برای سلب حق رای اعضای غیرفعال با اعتراض و تهدید به شکایت یکی از اعضای آکادمی همراه شد.

رابرت بسینگ نویسنده ۹۱ ساله آمریکایی از سال ۱۹۵۸ عضو شاخه نویسندگان آکادمی علوم و هنرهای سینما است. این نویسنده قصد دارد از آکادمی به دادگاه شکایت کند، چون آکادمی به او اعلام کرده که احتمال دارد به دلیل عدم فعالیت در رشته تخصصی، حق رای خود در انتخاب برندگان اسکار را از دست بدهد. بسینگ این رفتار آکادمی را تبعیضی علیه افراد کهنسال می‌داند.

البته آکادمی از این اعضا تنها حق رای را سلب می‌کند اما آن‌ها همچنان از اعضای آکادمی محسوب شده و نسخه‌ای از فیلم‌های حاضر در مراسم جوایز اسکار را دریافت می‌کنند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی پس از جنجال‌های معرفی نامزدهای اسکار سال گذشته، برای ایجاد تنوع نژادی در اعضای آکادمی برنامه‌های جدیدی را اعلام کرد که یکی از آن‌ها سلب حق رای از اعضای غیرفعال بود. اما این تغییرات به مذاق بسیاری از اعضای کهنسال آکادمی خوش نیامد. برای نمونه تب هانتر بازیگر ۸۵ ساله سینمای آمریکا این اقدام آکادمی را نیرنگی برای بیرون انداختن اعضای مسن سفیدپوست آکادمی می‌داند که به اعتقاد او ستون فقرات صنعت سینما هستند. آکادمی پس از این اعتراض‌ها اعلام کرد که این تغییرات در جهت حفظ اعتبار جایزه اسکار است، اما توضیحات آکادمی معترضان را آرام نکرد.

از آنجا که آکادمی علوم و هنرهای سینما یک نهاد خصوصی است، به گمان کارشناسان شکایت بسینگ راه به جایی نخواهد برد. آکادمی هنوز هیچ واکنشی به تهدیدات بسینگ نشان نداده است.

بسینگ بیش از این که از سلب حق رای خود برای جوایز اسکار ناراحت باشد، از این موضوع دلخور است که چرا اعضای بازنشسته آکادمی باید برای انتخاب‌های عمدتاً سفیدپوست جوایز اسکار که هشتگ اعتراضی «اسکار خیلی سفید است» را راه انداخت، سرزنش شوند. او در این رابطه گفت: «اگر می‌خواهند قوانین را تغییر دهند، باید به جای عقب رفتن روبه جلو حرکت کنند.»

او بر این اعتقاد است که آکادمی برای رسیدن به آمار مورد نظر خود به سادگی اعضای سفیدپوست کهنسال را حذف می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.