نرخ اشتغال زنان زنجانی بیشتر از میانگین کشوری است

|
0 دیدگاه

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: نرخ اشتغال زنان این استان ۸۷٫۳ درصد و در سطح کشور ۸۰٫۶ درصد است که این میزان حدود هفت درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

ماهرخ بلوری روز یکشنبه در دومین جلسه هم اندیشی مدیران، مشاوران و سازمان های مردمی حوزه زنان و خانواده استان زنجان افزود: زنان در طول تاریخ به ویژه در شکل گیری انقلاب اسلامی نقش قابل توجهی داشته اند.
وی یادآورشد: نخستین تظاهرات مستقل زنان کشور پیش از انقلاب با صلابت و استحکام کامل در زنجان برگزار شد و زنان زنجانی پیشاهنگ حرکت های زنان در کشور بودند و همین امر در طول هشت سال جنگ تحمیلی، سازندگی و اصلاحات ادامه داشت.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی زنان زنجانی ۱۵٫۳ درصد و در سطح کشور ۱۳٫۲ درصد است که زنان زنجانی در این شاخص نیز ۲ درصد از میانگین کشوری بالاتر هستند.
بلوری اظهارکرد: با همیاری که در دولت تدبیر و امید به آن تاکید شده و با حضور زنان با سلیقه های مختلف در نهادهای مدنی و فعالیت های اجتماعی زمینه های بسیار مساعدی برای بهبود سایر شاخص ها در کشور فراهم است.
وی تاکید کرد: یکی از برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید که توفیق بالایی هم داشته، افزایش نرخ رشد ناخالص تولید داخلی به شمار می رود که از منفی ۵ به اعداد مثبت و امیدوار کننده تغییر یافته است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: با فراهم شدن امکان مشارکت بیشتر زنان درعرصه های تولید، زنان از این فرصت های مفغول مانده در جامعه استفاده کرده و چرخ های تولید را به حرکت درمی آورند.
بلوری خاطرنشان کرد: هم اکنون نقش زنان در تولیدات خانگی، کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط به چشم می خورد، کارگاه های فرشبافی و سایر اشتغال های خانگی پردرآمد و فروشگاه های زنان، شرکت های خدماتی کامپیوتری، کشاورزی، صنایع دستی و بسته بندی نمونه ای از فعالیت های اقتصادی زنان درافزایش تولید ناخالص ملی است که با پشتیبانی های اندک این مشارکت های افزون تر خواهد شد.
وی یادآورشد: برنامه هایی به منظور گسترش بازارچه های زنان، طرح های کشت گلخانه ای، گردشگری و گسترش تعاونی ها وجود دارد که با حضور، حمایت و تجربه های استاندار زنجان امکان توسعه بیشتر آنان فراهم خواهد شد.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: در بحث سرمایه فکری و اجتماعی که به خودی خود نقش مستقیم و غیرمستقیمی در تولید ناخالص خواهد داشت نقش زنان استان قابل توجه و متفاوت است.
بلوری یکی از مفیدترین مراکز خیریه کشور را مرکز مهرانه در حوزه سلامت بیان کرد و افزود: موسسه روزبه نیز با هدایت زنان خیر اندیش شهر و استان زنجان به صورت مستقیم وارد عرصه تولید شده است.
وی تاکید کرد: زنان سپرست خانوار با اجتماع در این کانون امید، با سربلندی به تولید مطلوب مواد غذایی خانواده های زنجانی مشغول هستند و علاوه بر این سایر انجمن های خیریه در حوزه سلامت، محیط زیست، حمایت از ایتام و کودکان کار که بیشتر برپایه حضور زنان تشکیل شده است رشد قابل توجهی را در دولت تدبیر و امید داشته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: یکی از موفق ترین گلخانه های کشور در این استان با ۵۴ واحد در حال تولید است که ۳۶ واحد آن در دست بانوان بوده و با مدیریت درست در زمینه کشاورزی موجب اشتغالزایی مستقیم ۵۰۰ نفر شده است.
حسین جعفری اظهارکرد: مجتمع های گلخانه ای ظرفیت مناسبی برای فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی از مراکز آموزش عالی به شمار می رود که با روحیه آنها نیز سنخیت دارد.
وی تاکید کرد: به منظور توسعه مجتمع های گلخانه ای در استان زنجان و ایجاد اشتغال برای جوانان هم اکنون چهار گلخانه دیگر در دست احداث قرار دارد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص قلمرو دامنه شمول قانون کار گفت: مراجع حل اختلاف و هیات های تشخیص که در قانون کار پیش بینی شده به عنوان مراجع تخصصی کار است که ماهیت شبه قضائی دارد و رسیدگی به دعاوی و اختلافات کارگری و کارفرمایی را عهده دار هستند.
احمد غریوی اظهارکرد: این مراجع استقلال دارند و ترکیبی از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت هستند که محل استقرار آن در اداره های تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که گاهی عملکرد این مراجع به نام این دستگاه اجرایی نوشته می شود.
وی ادامه داد: برای اینکه تشخیص دهیم رابطه ای رابطه کارگری و کارفرمایی است باید تبعیت حقوقی، اقتصادی و شخصی بودن کار وجود داشته باشد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در ماده ۱۸۷ قانون کار موارد استثنای معافیت پیش بینی شده است.
غریوی اظهارکرد: زمانیکه افراد مشمول قانون کار شوند بر اساس ماده ۱۴۸ مشمول تامین اجتماعی هم خواهند شد.
در این جلسه بانوان فعال در سطح استان زنجان مسائل و مشکلات حوزه های کاری خود را مطرح کردند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.