نرخ رشد سال ۹۴ به ۰٫۹درصد کاهش یافت

|
0 دیدگاه

در حالی که مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ را یک درصد اعلام کرده بود رئیس مرکز آمار ایران گفت: بر اساس استانداردهای بین المللی و با تعدیل نهایی، رشد اقتصادی سال گذشته ۰.۹ درصد بوده است.

امیدعلی پارسا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت بر اساس برآوردهای مقدماتی نرخ رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال ۴٫۴ درصد بوده است و بر اساس استانداردهای بین المللی و با تعدیل نهایی، رشد اقتصادی سال گذشته ۰،۹ درصد بود.
وی گفت: درباره تعاریف و مفاهیم‌ آماری، چگونگی محاسبه و فرآیند تولید اطلاعات برای یکسان شدن آمار کشور باید همه دستگاه های به اجماع برسند.
پارسا با بیان اینکه میزان تورم اکنون ۸،۹ درصد است افزود: برای محاسبه تورم ۲۳۰ هزار داده از ۵۸ هزار مغازه در سراسر کشور برای ۴۵۱ قلم کالای سبد خانوار جمع آوری می شود.
وی گفت: دستوری برای دستکاری در آمارها به مرکز آمار نرسیده است و کارشناسان این مرکز نیز چنین مسئله ای را نمی پذیرند.
پارسا افزود: بسیاری از آمارها در اختیار مرکز آمار قرار نمی گیرد که این مسئله باید اصلاح شود زیرا مرکز آمار محرمانه اطلاعات را حفظ کرده است.
وی گفت: پایه آماری مرکز آمار و بانک مرکزی در حال رسیدن به سال ۹۰ است.
پارسا درباره سرشماری نفوس و مسکن امسال نیز با بیان اینکه سرشماری امسال به شکل ترکیبی است و از سوم تا ۲۴ مهر مردم می توانند به صورت اینترنتی فرم های پرسشگری را تکمیل کنند افزود: با توجه به اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۴۵ است از ۲۴ تا ۲۵ آبان نیز کارکنان مرکز آمار با تبلت به درب منازل مراجعه می کنند.
وی از مردم خواست با مأموران مرکز آمار همکاری کامل داشته باشند.
پارسا گفت: صحبت هایی مبنی بر ارائه بسته های تشویقی یک گیگابایتی به کسانی که به صورت اینترنتی فرم های سرشماری نفوس و مسکن را پر می کنند با اپراتورها و وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات شده است.
وی افزود: ۱۰۰۰ جایزه یک میلیون تومانی نیز برای کسانی که اینترنتی به پرسش های مرکز آمار پاسخ می دهند و ۵۰۰ جایزه یک میلیون تومانی برای مدارس در نظر گرفته شده است.
پارسا گفت: اگر تکمیل فرم سرشماری نفوس و مسکن در اینترنت به ۳۵ درصد فرم های تکمیل شده برسد ایران به جمع کشورهای پیشرفته در سرشماری نفوس و مسکن می پیوندد.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.