نفت اسلحه نیست که برای آسیب رساندن به رقبا از آن استفاده شود

|
0 دیدگاه

وزیر نفت با بیان این که نفت یک اسلحه نیست و نباید از آن برای آسیب رساندن به رقبا و تحقق اهداف سیاسی استفاده کرد، گفت: متاسفم که بگویم برخی، قیمت‌های نفت را تا سطحی پایین آورده‌اند که به منافع دیگر تولیدکنندگان آسیب رسانده است.

بیژن زنگنه، در مرکز همایش‌های بین المللی الجزیره سالن عبدالطلیف رهال در نخستین نشست تخصصی مجمع بین المللی انرژی (IEF)، گفت: هم اکنون تداوم قیمت‌های پایین نفت مهمترین موضوعی است که بازار با آن روبرو شده و قیمت‌های پایین تاکنون آثار منفی را به بار آورده است و در آینده نیز به بار خواهد آورد.

وی اظهار کرد: آثار منفی در میان مدت و بلندمدت، بر سرمایه گذاری و توسعه ظرفیت تولید مشخص می شود و به منافع هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان آسیب می رساند.

وزیر نفت با بیان این که قیمتی عادلانه که بتواند سرمایه گذاری و توسعه ظرفیت تولید را شتاب بخشد، ضروری است، تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید می تواند وابستگی مصرف کنندگان را به یک یا دو تولید کننده کاهش دهد.

به گفته وی، این موضوع درباره افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی نیز صادق است.

غیر سیاسی کردن بازار نفت

زنگنه در ادامه این سخنرانی اظهار کرد: موضوع مهم دیگری که در این باره مطرح است موضوع غیر سیاسی کردن بازار نفت و کنار گذاشتن استفاده از نفت به‌عنوان یک اسلحه، به هر منظور و تحت هر عنوان است.

وی با بیان این که ما باید به این نکته اذعان کنیم که نفت یک اسلحه نیست و نباید از آن برای آسیب رساندن به رقبا و تحقق اهداف سیاسی استفاده کرد، یادآور شد: متاسفم که بگویم برخی، قیمت‌های نفت را تا سطحی پایین آورده اند که به منافع دیگر تولیدکنندگان آسیب رسانده است.

وزیر نفت افزود: آنان از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرده‌اند تا برای دیگر تولیدکنندگان ناآرامی های اجتماعی و سیاسی و مشقت اقتصادی ایجاد کنند.

ضرورت همکاری جهانیان برای محیط زیست پاک

زنگنه، چالش دیگر بازار نفت را سیاست‌ها و اقدام‌های تبعیض آمیزی دانست که از سوی برخی بلوک‌های مصرف کننده برای دادن یارانه به مصرف زغال سنگ با وجود سهمیه CO٢ آن و همچنین مالیات بستن بر نفت یا حتی گاز ایجادشده است و افزود: هرچند که این ٢ با محیط زیست سازگارتر هستند، اما آنها در تخصیص صحیح منابع به سمت محیط زیست پاک تر، اخلال ایجاد کرده‌اند.

وزیر نفت ادامه داد: ما از مجمع بین المللی انرژی و دبیرکل محترم جدید آن می خواهیم که به سطحی فراتر از مشارکت در آمار و تبادل اطلاعات حرکت کنند و به اقدام دست زده و گفتگوها را به سطح مسائل سیاستی و هر کاری میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برای امنیت عرضه و تقاضا و محیط زیست پاک تر ارتقا دهد.

وی یادآور شد: در این جایگاه باید بگویم که تصویب توافق نشست تغییرات اقلیمی پاریس (COP٢١) و اجرای تعهدهای کشورهای درحال توسعه به همکاری کشورهای توسعه یافته درباره انتقال فناوری و کمک‌های آنها نیازمند است تا بتوان به اهداف جهانی محیط زیست دست یافت.

حمایت کامل ایران از تثبیت بازار نفت

وزیر نفت با بیان این که ما همواره از اقدام‌هایی که در تاریخ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تثبیت بازار نفت اتخاذ شده است حمایت کرده‌ایم و در هر زمان دیگری که نیاز باشد چنین خواهیم کرد، افزود: ما به همکاری  همه صادرکنندگان غیرعضو اوپک برای مشارکت در تلاش های اوپک برای تثبیت بازار خوش آمد می گوییم.

وی در سخنان پایانی خود اظهار کرد: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، ایران تلاش کرده است ظرفیت تولید خود را بخش های نفت و گاز افزایش دهد و به این منظور مدل جدیدی از قراردادها را مهندسی کرده است.

زنگنه افزود: در این مسیر شرکت‌های بین المللی نفتی را به همکاری برای افزایش تولید متناسب با ذخایر نفت گازمان تشویق می کنم و به آنها خوشامد می گویم تا به این ترتیب آنها نیز در امنیت عرضه مشارکت کنند.

ایران تولید نفت خود را محدود نمی‎کند

همچنین وزیر نفت در حاشیه اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی در الجزیره به پلومبرگ، اعلام کرد: ایران در نشست مشورتی اوپک به دنبال امضای توافق نیست و عرضه نفت خود را محدود نخواهد کرد.

زنگنه با بیان این که این کشور تولید نفت خود را در سطح کنونی تثبیت نمی‏ کند، گفت: ایران قصد دارد تولید روزانه نفت خود را به چهار میلیون بشکه برساند.

وی امروز (سه‎شنبه ٦ مهر ماه) در گفت‎و‎گویی تلویزیونی افزود: در حاشیه اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی با نمایندگان دیگر اعضای اوپک گفت‎و‎گو می‎کند و ممکن است در نشست رسمی این سازمان در ماه نوامبر امسال، توافقی رسمی درباره عرضه نفت به دست آید.

زنگنه تصریح کرد: برنامه ما این نیست که در این ٢ روز به توافق برسیم؛ ما برای مشارکت در مجمع بین‌المللی انرژی و همچنین برای شرکت در نشست غیر رسمی اوپک که تنها برای تبادل دیدگاه است و نه بیشتر، به اینجا آمدیم.

وی همچنین اعلام کرد: ایران قصد دارد سهم حدود ١٣ درصدی خود از مجموع تولید نفت اوپک در دوران پیش از تحریم را دوباره به دست بیاورد. با توجه به رسیدن مجموع تولید نفت اعضای اوپک به ٣٣ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در ماه اوت امسال، ایران باید چهار میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه نفت تولید کند تا بتواند به سهم ١٣ درصدی خود بازگردد.

وزیر نفت ایران پیش از این با تأکید بر لزوم بازگشت نظام سهمیه‎بندی اوپک، گفته بود: این سازمان باید برای تثبیت درآمدهای نفتی اعضای خود، تدابیری اتخاذ کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.