نقل و انتقال ۹۰ میلیون ورقه بدهی در فرابورس طی سال جاری

|
0 دیدگاه

از ابتدای سال تاکنون نقل و انتقال ۹۰ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۸۶ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال در بازار بدهی فرابورس ایران به ثبت رسیده است.

شاخص کل فرابورس در آخرین روز در هفته معاملاتی منتهی به ۱۹ شهریورماه جاری، به ۸۰۲ واحد و ارزش بازار هم به رقم ۹۳۹ هزار و ۶۷۵ واحد رسید.
بازارهای پنج‌گانه فرابورس ایران نیز معاملات هفته قبل را با افت و خیزهای نسبی در روند معاملات پشت سر گذاشتند؛ به‌طوری که در برخی روزها با کاهش و در روزهای دیگر با افزایش حجم و ارزش داد و ستد اوراق بهادار روبه‌رو شدند که در نهایت برآیند کلی آنها حکایت از افت این متغیرها نسبت به هفته ماقبل داشت.
در بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب شاهد دادوستد ۹۲۰، ۹۶۸ و ۵۴۳ میلیارد ریال سهام بودیم، این ارقام در حالی است که در بازار ابزارهای نوین مالی ارزش معاملات اوراق بهادار به رقم یکهزار و ۶۰۳ میلیارد ریال رسید که بیش از دیگر بازارها بود.
حجم معاملات نیز در بازار اول از سایر بازارها بیشتر بود به طوری که در این بازار ۴۸۲ میلیون ورقه سهام مورد مبادله قرار گرفت در حالی که در بازارهای دوم، پایه و ابزارهای نوین مالی این ارقام به ترتیب ۲۶۸، ۲۹۴ و ۱۹ میلیارد ریال بود.
در بازار اول فرابورس ایران در شرایطی که نسبت به هفته ماقبل شاهد افت حجم و ارزش معاملات سهام بودیم اما رشد ۸۲ و ۱۵۴ درصدی ارزش و حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسید. در بازارهای دوم و ابزارهای نوین مالی نیز همین روند تکرار شد.
همچنین در هفته ای که گذشت اوراق بدهی، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز به ترتیب به تعداد یک، ۱۷ و ۰٫۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش یکهزار و ۲۶۳ میلیارد ریال، ۱۲۹ میلیارد ریال و ۲۱۱ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس مورد معامله قرار گرفتند که با رشد حجم و ارزش معاملات این اوراق نسبت به‌مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شدیم.
این گزارش می افزاید: از ابتدای سال تاکنون نقل و انتقال ۹۰ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۸۶ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال در بازار بدهی فرابورس ایران به ثبت رسیده است.
از سوی دیگر در هفته‌ای که گذشت در میان صنایع فرابورسی نیز گروه پالایشی‌ها پیشتاز سایرگروه‌ها به لحاظ ثبت بالاترین میزان ارزش معاملات بود. در این گروه ۳۰۳ میلیارد ریال معامله صورت گرفت که سهم ۲۴ درصدی از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص می‌داد. پس از آن گروه‌های «فلزات اساسی» و «اطلاعات و ارتباطات» با ارزش معاملاتی بالغ بر ۱۶۴ و ۱۰۰ میلیارد ریال به ترتیب سهم ۱۳ و ۸ درصدی از ارزش کل معاملات فرابورس را در اختیار گرفتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.