نیاز به انتقال آب در کشور احساس می‌شود

|
0 دیدگاه

وزیر نیرو با بیان اینکه ۷۵ درصد از جغرافیای ایران در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد، گفت: به دلیل مطابقت نداشتن استقرار جمعیت با جغرافیای کشور، نیاز به انتقال آب دیده می‌شود.

حمید چیت‌چیان در همایش بین المللی آب گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها واجرای برجام شرایط  مناسبی برای فعالیت‌ شرکت‌های داخلی وخارجی در کشور فراهم شده است.

وی افزود: شرایط جدید اقلیمی و مسائل اجتماعی و اقتصادی کشورمان موجب شده در سه سال گذشته تغییر رویکرد در ارتباط با اقدامات آب صورت بگیرد و تحولات بزرگی را تجربه کنیم.

وزیر نیرو به هفت طرح پیش‌روی این وزارتخانه اشاره و بیان کرد: در قدم نخست سازگاری با شرایط اقلیم جدید و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مدیریت و کاهش مصرف آب، افزایش استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، ارتقاء بهره‌وری و راندمان آب به ویژه دربخش کشاورزی به کمک سیستم‌های نوین آبیاری، کنترل برداشت در منابع آب زیر زمینی و منابع آب سطحی و استفاده از تجهیزات اندازه گیری، کنترل برداشت به کمک استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و در نهایت کاهش آب بدون درآمد به کمک بازسازی و تامین شبکه از زیر مجموعه‌های رویکرد اول است.

چیت چیان در ادامه به رویکرد دوم این وزارتخانه اشاره و بیان کرد: هوشمند سازی شبکه‌های آبیاری با کمک استفاده از تجهیزات اندازه گیری و فناوری ICT و کنترل هوشمند تمام شبکه رویکرد دوم این وزارتخانه به حساب می‌آید.

وی تصریح کرد: در رویکرد سوم به دنبال ارتقاء سیستم تصفیه آب و فاضلاب هستیم که این امر همزمان با رشد شهرنشینی و صنعت شاهد  آلوده شدن منابع آب هستیم از همین رو در راستای حذف نیترات و فلزات سنگین نیاز به سرمایه گذاری گسترده‌ای داریم همچنین در برخی از شهرها باید تصفیه خانه محلی ساخته و مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر نیرو در رویکرد چهارم وزارتخانه گفت: در این مرحله ما به دنبال استفاده از منابع غیر متعارف همچون استفاده از پساب حاصل از تصفیه فاضلاب و صنعت هستیم همچنین با استفاده از آب شیرین‌کن‌ها در سواحل شمالی و جنوبی کشور می‌توانیم نیاز صنعت و آب شرب را تأمین کنیم.

چیت چیان در رویکرد پنجم خود گفت:  ۷۵ درصد از جغرافیای ایران درمناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و در مقابل منابع آبی ما در مناطق شمالی و غربی کشور واقع شده و به دلیل مطابقت نداشتن استقرار جمعیت با جغرافیا نیاز به انتقال آب دیده می‌شود.

وی در توضیح رویکرد ششم گفت: مشارکت بخش دولتی و خصوصی در سال‌های اخیر به صورت جدی پیگیری شده. در گذشته تمام اتکاء به بودجه دولتی معطوف شده بود ولی درحال حاضر به کمک بخش خصوصی شاهد افزایش بازدهی، ورود فناوری‌های نوین، ورود منابع مالی جدید و بهبود در مدیریت هستیم.

خوشبختانه در سه سال اخیر ۱۴۰ پروژه به ارزش ۲ میلیارد یورو به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون نیز پروژه‌های جدیدی به ارزش دو میلیارد یورو آماده واگذاری به بخش خصوصی داخلی و خارجی است.

وزیر نیرو در خصوص آخرین رویکرد گفت: به دنبال استفاده از پتانسیل‌های شرکت‌ها و بانک‌های خارجی هستیم و مقررات مربوط به این کار تدوین شده تا بر اساس آن شاهد اجرای طرح‌های بزرگ به همراه انتقال تکنولوژی و ایجاد بازارهای صادراتی جدید برای کشور باشیم.

وی در انتها گفت: ایجاد بازارهای جدید صادراتی یکی از برنامه‌های مهم این وزارتخانه است تا بتوانیم خدمات فنی مهندسی که درحال حاضر به ۴۰ کشور دنیا صادر می‌شود را گسترش دهیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.