هدف گذاری ۵۰ میلیارد دلاری صادرات در سال جاری

|
0 دیدگاه

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای ۵۰ میلیارد دلار صادرات در سال جاری هدف گذاری شده است که باید میزان صادرات در بخش صنعت و معدن حدود ۳۸ میلیارد دلار، کشاورزی پنج میلیارد دلار و میعانات گازی هفت میلیارد دلار باشد.

مجتبی خسروتاج روز یکشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی هرمزگان افزود: بایستی میزان پیشرفت هر بخش به صورت ماهانه رصد شود تا در پایان سال جاری به نقطه تعیین شده برسیم.
وی ادامه داد : وظیفه دولت در این زمینه برنامه ریزی ، اجرای سیاست های حمایتی ، رفع موانع و فراهم کردن زیرساخت ها برای حرکت سریع بخش خصوصی است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: وظیفه کارگروه توسعه تجارت غیر نفتی استان ها نیز فراهم کردن زیرساخت ها و شرایط لازم برای تجار و بازرگانان برای تجارت است.
خسرو تاج با اشاره به برنامه ساماندهی تجارت کشور ابراز داشت: عده ای از قانون به عنوان ابزاری برای واردات حجم زیادی کالا به صورت غیر رسمی استفاده می کنند که این موضوع در مواردی به تجارت رسمی کشور ضربه زده و تولید داخل را با مشکل روبه رو کرده است.
وی با تاکید بر ساماندهی مبادله های مرزی ، اشاره کرد : درخصوص کالاهای همراه مسافر در برخی موارد از حالت مسافری خارج شده که این نیز به تولید کشور ضربه می زند و همزمان نیز باید برای بهبود معیشت مرزنشینان تلاش شود.
وی افزود : کالاهای وارداتی به کشور باید دارای نمایندگی رسمی در داخل کشور باشند که اقدام هایی در این زمینه آغاز شده و قرار نیست کشور همیشه مصرف کننده باشد بلکه باید صادرات نیز داشته و دانش تولید وارد شود.
خسرو تاج اظهارداشت : درخصوص تفویض اختیارها به استان ها نیز در ماه گذشته اقدام های خوبی انجام شده و اگر استان ها به تفویض اختیار بیشتری نیازدارند اعلام کنند.
وی تاکید کرد: حجم کار در زمینه صادرات به اندازه ای زیاد است که بدون تفویض اختیار به استان ها نمی توان به جهش صادراتی دست یافت.
به گزارش ایرنا ، برپایه اطلاعات منتشر شده گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات غیرنفتی کشورمان در سال ۹۴ به میزان ۹۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تن به ارزش ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار بود که از این رقم، ۶ میلیارد و ۶۶۴ میلیون دلار سهم میعانات گازی است.
همچنین مجموع صادارات غیرنفتی از نظر وزن و ارزش در مقایسه با سال ۱۳۹۳ به ترتیب کاهش هفت و ۱۶ درصدی را نشان می دهد.
جدول مهمترین بازارهای هدف کالای صادراتی ایران به ۱۵۳ کشور جهان بدون محاسبه میعانات گازی نشان می دهد که ۱۰ کشور عمده، ۷۶ درصد اقلام صادراتی ایران در ۱۲ ماهه سال گذشته به ارزش ۲۷٫۲ میلیارد دلار را جذب کردند.
برپایه آمارهای سازمان توسعه تجارت، ارزش صادرات ایران در سال گذشته به ۱۰ کشور چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، ترکیه، ایتالیا، ترکمنستان، پاکستان و عمان برابر با ۲۷ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار بود که ۷۶ درصد از سهم ارزشی از کل صادرات را به خود اختصاص دادند که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۳ کاهش چهاردرصدی داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.