ارزش ۷۰ میلیارد دلاری راه های کشور

هزینه نگهداری راه‌ها در سال ۲.۱ میلیارد دلار است

|
0 دیدگاه

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان با بیان این که ارزش راه های کشور ۷۰ میلیارد دلار است، گفت: سالانه حداقل باید ۲.۱ میلیارد دلار برای نگهداری راه ها هزینه شود که تنها یک سوم این مبلغ تخصیص می یابد.

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در آیین رونمایی از سامانه مدیریت روسازی راه های شریانی کشور (PMS) اظهار کرد: ارزش راه های کشور ۷۰ میلیارد دلار تخمین داده شده که برای نگهداری سالانه این راه ها باید حداقل ۲٫۱ میلیارد دلار باشد که یک سوم این مبلغ در کشور برای نگهداری راه های تخصیص می یابد.

وی با بیان این که هزینه مطلوب نگهداری راه ها سالانه ۴٫۲ میلیارد دلار است، افزود: مدیریت راه مفهوم تازه ای نیست و راهکارهایی برای افزایش بهره وری در مجموعه است.

وی با بیان این که بانک بزرگ داده ها از جاده های کشور می تواند به برنامه ریزی و بودجه ریزی کمک کند، تصریح کرد: یکی از ارکان اصلی این سامانه ها تحقیق است و باید یک رابطه تنگاتنگی بین محل استقرار این سامانه ها و مراکز تحقیقاتی برقرار باشد.

وی حفظ سرمایه راه ها، کاهش تصادفات، حفظ سرویس مناسب و… را از جمله مزیت های PMS اعلام کرد و افزود: اگر برای زمان بهینه تعمیر و نگهداری راه ها دیر وارد عمل شویم باید هزینه های بیشتری را باید برای این کار هزینه کنیم که سامانه مدیریت روسازی راه های شریانی کشور به تعیین زمان دقیق و منطقه نیازمند تعمیر و نگهداری کمک می کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و ساختمان افزایش عمر روسازی در زمان مناسب را خروجی این سامانه دانست و گفت: می توانیم این سامانه را گسترده تر کرده  از آن در فرودگاه های کشور استفاده کنیم. در سال اول استفاده از این سامانه ۱۰ درصد و در ۴ سال ۲۵ درصد در هزینه نگهداری و تعمیر راه های کشور صرفه جویی حاصل می شود.

شکرچی زاده کل هزینه اجرایی شده سامانه مدیریت روسازی راه های شریانی کشور را ۴ میلیارد تومان اعلام کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.