هند رکورد واردات نفت از ایران را شکست

|
0 دیدگاه

صادرات نفت ایران به هند در ماه آگوست به بالاترین رقم در ۱۵ سال گذشته برابر با ۵۷۶ هزار بشکه در روز رسید.

به نقل از رویترز، صادرات روزانه نفت خام ایران به هند در ماه آگوست به بالاترین رقم در حداقل ۱۵ سال گذشته رسید.

بر اساس آمار منابع تجاری و آمارهای عبور و مرور کشتی‌ها، ایران حدود ۵۷۶ هزار بشکه نفت در روز به هند در این ماه نفت صادر کرده است که حدود ۱۰ درصد بیش از ماه جولای است.

واردات هند از ایران احتمالا یک رکورد محسوب می‌شود،هرچند که آمار قابل اعتماد برای مقایسه آمارهای سال‌های گذشته، تنها تا سال ۲۰۰۱ موجود است.

صادرات نفت ایران به غیر از میعانات گازی در ماه آگوست به نزدیکی میزان پیش از تحریم‌ها یعنی  ۲٫۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. میزان فروش نفت به هند در این ماه از میزان فروش نفت به چین، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران پیشی گرفت.

بر اساس آمار عبور و مرور کشتی‌ها، صادرات نفت ایران به هند در ماه آگوست نسبت به مدت مشابه پارسال تقریبا ۳ برابر شده است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۹۹ هزار بشکه در روز بود.

در بازه زمانی آوریل تا آگوست (فروردین تا مرداد) ۵ ماه نخست سال مالی کنونی هند، سهم ایران در کل واردات نفت هند به ۱۰٫۷ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان از سال ۱۱-۲۰۱۰ به شمار می‌رود.

خرید نفت ایران از سوی هند طی این ۵ ماه نزدیک به ۷۰ درصد رشد داشته است و از ۲۶۶ هزار بشکه در روز در مدت مشابه پارسال به ۴۵۱ هزار بشکه در روز رسیده است.

باتوجه به اینکه پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی هند مجموعا حداقل ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز از ایران نفت می‌خرند، واردات نفت هند از ایران در سال مالی هند که از ابتدای اوریل آغاز شده در آستانه ثبت بیشترین میزان در ۷ سال گذشته قرار دارد.

در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۶، صادرات نفت ایران به هند حدود ۸۴ درصد افزایش یافته است و به حدود ۳۹۵ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۲۱۴ هزار بشکه در روز بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.