واکنش مرکز آمار به مصوبه جنجالی شورای عالی اشتغال: نتایج کمیته بررسی آمار اشتغال ارائه شد

|
0 دیدگاه

مرکز آمار ایران در واکنش به گزارش «مصوبه شورای عالی اشتغال غلط است یا آمار مرکز آمار ایران؟ مسئولان شفاف‌سازی کنند» از ارائه گزارش کمیته بررسی آمار اشتغال خبر داد و اعلام کرد: از نقد آمارهای خود استقبال می کنیم.

مرکز آمار ایران در واکنش به گزارش تسنیم با عنوان «مصوبه شورای عالی اشتغال غلط است یا آمار مرکز آمار ایران؟ مسئولان شفاف‌سازی کنند»، پاسخی به شرح زیر ارسال کرده است که به همراه توضیحات تسنیم منتشر می شود.

متن جوابیه مرکز آمار ایران به شرح زیر است:

بازگشت به خبر منتشر شده توسط آن خبرگزاری محترم در تاریخ ۱۳۹۵٫۵٫۲۴ با عنوان «مصوبه شورای عالی اشتغال غلط است یا آمار مرکز آمار ایران؟ مسئولان شفاف‌سازی کنند» به اطلاع می‌رساند در جلسه شورای عالی اشتغال در تاریخ ۱۳۹۴٫۵٫۱۴ (سال گذشته) گزارشی از روند آمارهای نیروی کار طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ ارایه شد و سوالاتی در خصوص نحوه برآورد فرصت‌های شغلی جدید با استفاده از تعداد شاغلین حاصل از  طرح آمارگیری از نیروی کارف دلایل عدم افزایش قابل توجه تعداد شاغلین در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱، دلایل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در برخی سال‌ها و ارتباط شاخص‌های نیروی کار با نرخ رشد اقتصادی مطرح شد و قرار شد کمیته‌ای از نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مرکز آمار ایران و دو تن از مشاورین رئیس جمهور با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار گیرد. بر این اساس دو جلسه در تاریخ‌های ۹۴٫۵٫۱۷ و ۹۴٫۵٫۲۶ برگزار شد و نتیجه به کارگروه ذی‌ربط گزارش گردید. در این جلسات در اکثر موارد اتفاق نظر لازم حاصل شد و دو مورد که نیاز به بررسی کارشناسی بیشتر داشت از طریق کمیته فرعی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک پیگیری و به نتیجه رسید.

بررسی و نقد آمارهای مرکز آمار ایران در جلسات تخصصی امری لازم و معمول است که مرکز آمار ایران همواره از آن استقبال نموده است، لیکن به خصوص در چنین شرایطی که مرکز آمار ایران برای اجرای موفق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ از تمام رسانه‌ها استعداد یاری نموده، پرداختن به موضوعی که مربوط به بیش از یک سال گذشته بوده و پس از بررسی کارشناسی عمیق به تایید کارگروه‌های مسئول و پیگیر فوق الذکر رسیده است، از سوی آن خبرگزاری محترم موجب تشتت آماری در فضای رسانه‌ای جامعه گردیده که به هیچ وجه سازنده به نظر نمی‌رسد.

لذا خواهشمند است طبق روال قانونی برای اطلاع‌رسانی این جوابیه اقدام لازم مبذول دارند.

مرکز آمار ایران با آمادگی و تاکید بر تعامل سازنده با اصحاب محترم رسانه، مهیای همفکری و همکاری در بستری مناسب به منظور ارتقای فرهنگ آماری و تقویت اعتماد عمومی در تمامی ارکان نظام ماری کشور بوده و توسعه همکاری‌ها با آن رسانه وزین را مغتنم می‌شمارد.”

پاسخ تسنیم:

۱- در حالی مرکز آمار ایران در این جوابیه مصوبه شورای عالی اشتغال را درپی طرح سوالاتی از نحوه آمارگیری، دلایل عدم افزایش اشتغال در دولت قبل و ارتباط شاخص های نیروی کار با نرخ رشد اقتصادی دانسته که نگاهی به متن مصوبه شورای عالی اشتغال خلاف پاسخ مرکز آمار ایران را نشان می دهد. بر اساس متن صریح مصوبه شورای عالی اشتغال که تصویر آن در ادامه این توضیحات آورده شده ، مقرر گردید میزان صحت آمار و اطلاعات بازار کار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران طی سالهای اخیر مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهای لازم برای ارائه آمار صحیح در این حوزه در جلسه آتی شورا گزارش شود.

بنابراین، اگر سوالاتی در جلسه مورد اشاره شورای عالی اشتغال مطرح شده باشد، نه درباره نحوه آمارگیری و یا دلایل کاهش و افزایش ارقام بلکه مشخصاً درباره صحت آمارها بوده است که به معنای ایجاد شک و شبهه عالی ترین شورای رسمی در حوزه اشتغالزایی در آمار و ارقام اشتغال است.

۲- مرکز آمار ایران در این جوابیه اشاره کرده است که بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال  قرار شد کمیته ای مرکب از نمایندگان مرکز آمار، وزارت کار و دو مشاور رئیس جمهور موضوع را بررسی کنند، ولی جالی خالی نماینده مرکز آمار ایران در این کمیته طبق متن مصوبه شورای عالی اشتغال آشکار است.

۳- به نظر می رسد، مرکز آمار ایران برای رفع شبهاتی که در خصوص صحت آمار این مرکز از سوی شورای عالی اشتغال ایجاد شده است، باید ضمن انتشار مشروح مذاکرات جلسه مورد نظر شورای عالی اشتغال، نتایج جلسات کمیته مذکور را هم اطلاع رسانی کند تا شبهات مطرح شده رفع گردد.

متن مصوبه شورای عالی اشتغال به شرح زیر است:

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.