وضعیت اجاره‌بهای مسکن در شمال تهران

|
0 دیدگاه

اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران با هم متفاوت است به طوری که در مناطق شمالی تهران برای اجاره یک واحد آپارتمان باید به اندازه قیمت خرید یک خانه در جنوب تهران هزینه کرد و در حالیکه در جنوب شهر اجاره نشینی دیگر خوش‌نشینی نیست ولی در این مناطق اجاره نشینی بیشتر از خرید مسکن رونق دارد.

با توجه به نزدیکی هر چه بیشتر به پایان فصل تابستان و اتمام فصل نقل و انتقالات مسکن بررسی شرایط اجاره نشینی در مناطق مختلف تهران خالی از لطف نیست، به طوری که هفته گذشته روند اجاره مسکن در جنوب تهران را بررسی کردیم و این‌بار به سراغ مناطق  شمالی شهر می‌رویم.

متراژ واحد مسکونی نیز از عامل‌های تاثیرگذار در اجاره آن است؛ بنابراین رهن و اجاره واحدهای کوچک بسیار کمتر از واحدهای بزرگ است و از آنجا که در مناطق شمال تهران اکثر واحدها دارای متراژ بالا هستند، بنابراین قیمت رهن و اجاره‌ها بالاست.

در مناطق شمالی شهر تهران اجاره‌بهای یک واحد ۶۰ متری مساوی با قیمت خرید یک واحد آپارتمان در جنوب تهران است و این تفاوت قیمتی بسیار بالا در آپارتمان‌های شمال تهران به وضوح قابل مشاهده است.

در منطقه یک بالاترین قیمت‌ها مربوط به محدوده کامرانیه است به طوری که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده بالاتر از ۲۰ میلیون تومان معامله می شود و پایین ترین قیمت در این منطقه مربوط به خیابان دربند با متوسط قیمت متر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر مترمربع واحد مسکونی است، اما در منطقه سه بیشترین و کمترین هر مترمربع واحد مسکونی به ترتیب ۱۵ میلیون تومان و ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

این در حالی که اجاره بهای یک واحد آپارتمان در شمال تهران مساوی با خرید یک واحد در جنوب تهران است که در این مناطق در کنار افزایش قیمت روش اجاره نشینی سبک زندگی مردم نیز تغییر می‌کند هستند افرادی در این مناطق که با وجود درآمدهای بالا ترجیح می‌دهند برای تنوع هم که شده در هر سال مسکن خود را تغییر دهند و در یک برج چند طبقه در یکی از خیابان های سمال شهر زندگی کنند.

در این مناطق تغییر فصل و تابستان و زمستان تغییری در بازار اجاره بهای مسکن ایجاد نمی‌کند زیرا این افراد با توانایی مالی بالا هر زمان و در هر مکانی که بخواهند اقدام به اجاره خانه می‌کنند این در حالی است که در جنوب تهران افراد تمام پس انداز خود را برای پرداخت ودیعه و نیمی از درآمد ماهیانه خود را برای اجاره مسکن کنار می‌گذارند و تنها به دنبال سقفی هستند که که بتوان درآن زندگی کرد و منطقه و کیفیت آن کمتر از افراد شمال نشین شهر مد نظر آن‌ها است.

براساس گزارش میزان، تفاوت بازار اجاره نشینی نیز در شمال و جنوب تهران به وضوح قابل مشاهده است و فصل تابستان برای افراد جنوب و مرکز نشین به فصل جابه‌جایی تبدیل شده ولی برای شمال نشین هر زمان که نیازی به تنوع داشته باشند ارزش یک واحد در جنوب تهران را برای جابه‌جایی خود هزینه می‌کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.