پرطرفدارترین کالاهای ایران در بازارهای ترکیه

|
0 دیدگاه

پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه از جمله اقلام صادراتی ایران به ترکیه هستند، اما اقلام عمده‌ای که ایران به این کشور صادر می‌کند، محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و گازی و همچنین آهن، فولاد،‌ آلومینیوم و روی هستند.

در دیدار نائب رئیس اتاق تجارت استانبول با دبیر کل اتاق تهران، دو طرف با تأکید بر نقش اتاق‌های بازرگانی در ارتقای سطح مناسبات تجاری، به بررسی زمینه‌های توسعه همکاری میان دو کشور از طریق نهادهای اقتصادی و فعالان بخش خصوصی پرداختند. اما در حال حاضر وضعیت مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکیه چگونه است؟

ایران از ابتدای سال جاری تا روز ۱۶ شهریورماه معادل دو میلیارد و ۲۸۷ میلیون و ۱۰۹ هزار دلار کالا به ترکیه صادر کرده است. ترکیه از اولین مقصدهای صادراتی ایران در روز ۱۶ شهریورماه است. ارزش صادرات ایران به ترکیه در این روز معادل ۷۴۹ هزار دلار است. در همین روز ایران معادل ۱۱ میلیون و ۴۸۶ هزار دلار کالا از ترکیه وارد کرده است. ارزش کل واردات ایران از ترکیه از ابتدای سال جاری تا ۱۶ شهریورماه نیز به مبلغی معادل یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار می‌رسد.

ایران و ترکیه چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟

اقلام عمده صادراتی ایران به ترکیه در چهار ماهه منتهی به تیرماه سال جاری عبارتند از: «گاز طبیعی مایع شده»، «کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده»، «آهن و فولاد غیرممزوج»، «آلومینیوم به صورت کارنشده»، «گرید نساجی پلی پروپیلن»، «پلی اتیلن گرید بادی»، «اترهای مونو بوتیلیک اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول»، «محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد»، «روی» و «متانول».

از دیگر اقلام عمده صادراتی ایران به ترکیه می‌توان به «پسته»، «خرما»، «انگوری بی دانه»، «هندوانه» و «آبمیوه تغلیظ شده» اشاره کرد.

«موز سبز تازه یا خشک‌کرده»، «سیگار حاوی توتون»، «ماشین‌های نورد گرم و ماشین‌های نورد گرم و سرد توام‌شده برای فلزات»، «تخته‌های فیبری از چوب یا سایر مواد چوبی»، «سوپر فسفات‌ها»، «مکمل‌های دارویی» و «کاغذ مقوا قشرنزده اندود نشده» نیز از جمله اقلام عمده وارداتی ایران از ترکیه در سال ۹۴ هستند.

4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.