پروانه‌های صادرات صوری الکل در دولت یازدهم صادر شده بود

|
0 دیدگاه

علیرغم ادعای مسئول مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک که گفته بود، تخلفات گمرک پرویزخان در زمان دولت قبل صورت گرفته است، اسناد موجود نشان می دهد این تخلفات مربوط به سه ماهه چهارم سال ۹۲ و در دوران فعالیت دولت یازدهم بوده است.

بعد از انتشار اولیه خبر بازداشت تعدادی از کارکنان گمرک پرویز خان  قصر شیرین، این خبر در روز بعد از سوی دادستان کرمانشاه تایید شد.

ملکی دادستان کرمانشاه گفته بود، پرونده‌ای در راستای قاچاق ۶۷۰ هزار لیتر الکل شرکت خمیر مایه رازی خوزستان تشکیل شده است. بنا بوده این الکل‌ها از مرز گمرک کرمانشاه خارج شود که با تبانی بعضی از پرسنل گمرک، برگه‌های صدور جعلی صادر شده ولی الکل خارج نگردیده است. در این رابطه حدود یازده نفر با قرار تحت نظر هستند.

برای این افراد در مجموع ۲۰۰میلیارد تومان قرار وثیقه در نظر گرفته شده بود که با توجه به عدم تامین این قرار کارکنان گمرک نامبرده راهی زندان دیزل آباد کرمانشاه شدند.

در همین رابطه خانم فریده زبیدی مسئول مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران، با مطرح کردن این ادعا که اصل تخلف انجام شده مربوط به سه ماهه اول سال ۹۲ و دولت قبل بوده است به نوعی سعی کرد  مدیریت گمرک در دولت جدید را از تخلفات روی داده بری کند.

بر اساس اطلاعات موجود  در هیچ کدام از  ۱۵ مورد از پروانه‌های صادراتی که از سوی گمرک علیه واردکننده اعلام جرم شده است، تاریخ صدور به دولت قبل باز نمی گردد، سوالی که در اینجا به وجود می آید این است که مسئولان گمرک بر چه اساسی این فساد را به زمان دولت قبل نسبت داده اند.

بر اساس سندی که به دست خبرنگار تسنیم رسیده است برای پروانه های صادراتی به شماره کورتاژ ۶۰۰۴۳۸ به تاریخ ۱۶/۹/۱۳۹۲، شماره کورتاژ ۶۰۰۰۴۱۶ مورخ ۲۱/۸/۱۳۹۲، شماره کورتاژ ۶۰۰۰۴۲۵ به تاریخ ۹/۹/۱۳۹۲،کورتاژ۶۰۰۰۵۱۱ مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۹۲،کورتاژ۶۰۰۰۴۵۷مورخ ۱۹/۹/۱۳۹۲،کورتاژ۶۰۰۰۴۰۸مورخ ۲/۹/۱۳۹۲،کورتاژ۶۰۰۰۴۹۳مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۹۲ و کورتاژ ۶۰۰۰۴۴۵مورخ ۱۷/۹/۱۳۹۲ با موضوعیت صادرات الکل اتیلیک صادره از گمرک اهواز به مقصد گمرک خروجی  اعلام جرم صورت گرفته است.

همانطور که مشاهده می‌شود تا به اینجا هیچ کدام از شماره پروانه های صادراتی به تاریخ فعالیت دولت قبل یعنی ۳ماهه اول سال ۹۲ باز نمی گردد.

لازم به ذکر است بر اساس اطلاعاتی که یکی از نهادهای نظارتی در اختیار دارد تعداد این پروانه های صادراتی ۱۵ عدد نبوده بلکه ۳۶ عدد بوده که ظاهرا گمرک برای ۱۷ مورد اقدامی نکرده است.

هرچند نکته حائز اهمیت این است که اساسا اعلام جرم علیه وارد کننده بوده و کارکنان خاطی تنها به هیئت تخلفات اداری معرفی شده اند و اعلام جرمی صورت نگرفته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.