شاخص کل بورس 199 واحد پایین آمد

پیش بینی پایان رکود در ماه های آتی

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (سه شنبه) با ۱۹۹ واحد افت به ۷۶ هزار و ۴۴۴ واحد رسید.

شاخص کل بورس همزمان با افت حجم و ارزش معاملات همچنان در مسیر نزولی قرار دارد.
در معاملات امروز، نزدیک ۵۶۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال در ۴۸ هزار و ۱۶۴ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی های شاخص اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۷۱ واحد، شاخص آزاد شناور ۲۰۵ واحد، شاخص بازار اول ۱۵۳ واحد و شاخص بازار دوم ۳۵۶ واحد کاهش یافت.
در برابر، شاخص کل (هم وزن) ۶۳ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) ۵۰ واحد رشد کرد.
نمادهای همراه (همراه اول)، کگل (معدنی گل گهر)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، تاپیکو (نفت و گازتامین)، حکشتی (کشتیرانی) و وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) با تاثیر منفی بر معاملات امروز موجب افت شاخص شدند.
بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز به حق تقدم کابل البرز، حق تقدم حمل و نقل توکا، قند اصفهان، داده پردازی ایران و تولید مواد اولیه داروپخش تعلق داشت.
سیمان بهبهان، ملی سرب و روی ایران، حق تقدم توسعه معادن و فلزات، موتورسازان تراکتور سازی ایران و فیبر ایران نیز با بیشترین کاهش قیمت روبرو شدند.

**امیدواری به خروج رکود بازار سرمایه از رکورد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: بازار سرمایه پس از قرارگیری در قله ۸۹۵۰۰ در پانزدهم دی ماه ۱۳۹۲ وارد دوران رکود شد که البته در بازه های خاصی نیز همراه با رشد بود.
«بهنام بهزادفر» تاکید کرد نکته مهم این است که بازار سرمایه در ۳۲ ماه گذشته فقط یک بار با رقمی معادل ۹۰ درصد اوج خود رسیده است.
وی افزود: در چنین وضعیتی سوال اساسی که ذهن تحلیلگران را درگیر می کند این است که چه زمانی شاخص به روزهای اوج خود برخواهد گشت و مهمتر اینکه نشانه های رونق و رکود در بازار بجز حرکت شاخص چیست؟
این کارشناس بازار سرمایه یادآوری کرد: در بررسی مولفه های بازار سرمایه بررسی حجم و ارزش معاملات روزانه بورس دو مولفه مهم به شمار می رود که در واقع تاییدی بر آغاز یک رشد یا یک سقوط است، در واقع اینگونه می توان استنباط کرد که وقتی شاخص بورس در حال رشد است، زمانی می توان آن را پایدار و ادامه دار دانست که حجم و ارزش معاملات نیز اوج بگیرد و آن حرکت را تایید کند.
بهزادفر ادامه داد: همین موضوع برای سقوط شاخص نیز صدق می کند، پایدار بودن سقوط با رشد حجم و ارزش معاملات تایید می شود.
وی تاکید کرئد بررسی ارزش معاملات خرد، تحلیل واقع بینانه تری را نسبت به وضعیت بورس در اختیار افراد قرار می دهد و گفت: ارزش روزانه معاملات بازار سرمایه در روزهای اوج خود یعنی دی ماه ۱۳۹۲، به طور متوسط روزانه تا پنج هزار میلیارد ریال (و حتی بالاتر) بود که به طور میانگین چهار هزار میلیارد ریال آن را معاملات خرد دربرمی گرفت.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: پس از آنکه بازار دچار ریزش شد، ارزش معاملات خرد به شدت پایین آمد. پایان شهریور و اوایل مهر سال ۱۳۹۴ را می توان اوج رکود دانست که ارزش معاملات خرد روزانه در این بازه حتی زیر ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.
بهزادفر پیش بینی کرد در ماه های آتی با توجه به رشد تولید ناخالص ملی کشور به سطح پنج درصد و بالاتر، گزارش های مثبت ۶ ماهه در شرکت ها بویژه شرکت های فلزی و پایان عرضه اعتباری ها، بازار سرمایه از رکود بیرون برود و شرایط پیش روی بازار مثبت شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.