میوه قاچاق باید آتش بگیرد

پیگیری میوه‌های ممنوعه وارد شده از مبادی رسمی

|
0 دیدگاه

با وجود این‌که در سال گذشته حساسیت مسوولان برای کشف و امحای میوه‌های قاچاق بیشتر شده است، همچنان شاهد واردات رسمی و قاچاق انواع میوه‌هایی هستیم که به گفته رییس سازمان حفظ نباتات هیچ مجوزی برای آنها صادر نشده و موارد اتفاق افتاده پیگیری می‌شود.

از سال گذشته مسوولان دستگاه‌های مختلف دولتی برخورد با محصولات قاچاق به ویژه میوه و کشف و امحای آن را جدی‌تر دنبال کردند و کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری اخیرا در نطقی در میان اعضای هیات دولت اعلام کردند که محصولات قاچاق مانند میوه باید جلوی چشم قاچاقچی آتش زده شود تا قاچاقچی دیگر به خود جرأت چنین تخلفی را ندهد.

در این میان دستگاه‌های متولی مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت جهاد کشاورزی و غیره در زمینه‌ی برخورد با محصولات قاچاق جدی‌تر از گذشته شدند و به گفته محمدعلی باغستانی میبدی – رییس سازمان حفظ نباتات – هر روز با یکدیگر مکاتبه کرده و در این زمینه جلسات مشترکی برگزار می‌کنند.

اما میوه‌های خارجی قاچاق همچنان در بازار دیده می‌شود که مشخص نیست کدام یک از مرزهای رسمی و کدام یک از مبادی غیررسمی به کشور وارد شده است.

البته باغستانی میبدی در این باره به ایسنا گفت: گرچه در سال‌های گذشته قاچاق میوه از طریق کوله‌بری و حتی کندن میله‌های مرزی اتفاق می‌افتاد، اما با افزایش حساسیت رسانه‌ها و جامعه، دستگاه‌های متولی مانند گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و غیره جدی‌تر از گذشته شده‌اند و هر اتفاقی که در این زمینه بیفتد به سرعت رسانه‌ای می‌شود که این خود جای تبریک دارد.

وی افزود: بهترین عملکرد و برخورد در زمینه‌ی میوه‌های قاچاق این است که آن را به گفته مقام معظم رهبری آتش بزنید و وزارت جهاد کشاورزی همواره به صورت مستمر و روزانه با دستگاه‌های متولی برای برخورد با قاچاق میوه در ارتباط است.

رییس سازمان حفظ نباتات همچنین در پاسخ به سوالی درباره‌ی این‌که چگونه میوه‌هایی مانند پاپایا و زیتون بدون مجوز به کشور وارد می‌شود، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی هیچ مجوزی برای این دو محصول صادر نکرده است و مشخص نیست که این محصولات چگونه از مبادی رسمی به کشور وارد شده است، اما پیگیری‌ها برای جلوگیری از تکرار این تخلف و ورود میوه‌های ممنوعه از مبادی رسمی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ادامه دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.