معاملات بلوکی در بورس قانونی است

پیگیر بازگشایی نمادهای بانکی هستیم

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان بورس گفت: معاملات بلوکی در بورس موضوع غیرعادی نیست و بر اساس دستورالعمل انجام می شود.

شاپور محمدی در نخستین نشست خبری خود به عنوان رئیس سازمان بورس و اراق بهادار که صبح امروز برگزار شد با اشاره به این که برنامه های و الویتهایش بر مبنای اقتصادی مقاومتی است گفت: یکی از این برنامه ها، مقاوم سازی بورس به معنای ارتقای سامانه معاملاتی و نیز ارتقا سامانه تسویه و پایاپای است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بر این اساس باید با توکل و استفاده از توان داخلی برای بومی سازی سامانه های معاملاتی در کشور تلاش کنیم؛ البته در این راستا از توان خارجی ها نیز استفاده کرده و با آنها تبادل تکنولوژی و تجربیات خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از لولویتهای بنده در سازمان بورس اصلاح رویه های اجرایی در بورس و بازار سرمایه کشور است و بر این اساس در هفته اول ورود به سازمان بورس، سامانه زمان سنجی را مورد پیگیری و فعالسازی قرار دادیم.
محمدی در خصوص این سازمان گفت: با استفاده از سامانه زمان سنجی به طور دقیق ورود درخواستها، فرآیند انجام شده بر روی این درخواستها و نیز زمان پایان رسیدگی به درخواستها ثبت خواهد شد و پس از آن متوسط زمان ثبت شده برای رسیدگی درخواستها به شورای عالی بورس ارجاع می شود و مشخص خواهد شد که آیا توانسته ایم به درخواستها در زمان مورد نیاز رسیدگی کنیم یا نه.
وی افزود: البته این سامانه محدود به سازمان بورس نخواهد بود و به تمامی نهادهای تحت پوشش سازمان و بورسها نیز به شکل تعدیل شده ای این سامانه داده می شود تا زمان رسیدگی به درخواستها در تمامی بورسها مورد بررسی و ملاک عمل قرار گیرد.
رئیس سازمان بورس، راه اندازی ابزارهای جدید را یکی دیگر از اولویتهای خود در این سازمان برشمرد و اذعان داشت: راه اندازی ابزاهای جدید از جمله درخواستهای بازار است که اختیار خرید و فروش از جمله آنهاست.
وی اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از اقدامات واگذاری اختیارات به ارکان بازار است. مثلا در حوزه صندوق ها تغییر هزینه ها به آنها و یا موضوع امتحانات و آزمونهای بازار سرمایه به کانون کارگزاران واگذار شده است که البته باید در این زمینه فرهنگ سازی مناسبی صورت گیرد.
محمدی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از اقداماتی که پیگیر آن هستیم تعامل بهتر با نهادها در راستای تعامل با بانک مرکزی و کمک به سیاستهای پولی از جمله کاهش نرخ سود بانکی است و در این زمینه سازمان بورس با درخواستهایی که به کاهش نرخ سود بانکی کمک کند موافقت خواهد کرد که بر این اساس صندوقها، سپرده خود در بانکها را از ۷۰ به ۶۰ درصد کاهش داده اند، آن هم با این استدال که با کاهش تورم و نرخ سود بانکی باید منابع کمتری در بانکها سپرده گذاری شود.
وی افزود: تقویت فرآیند اطلاع رسانی و افشا اطلاعات نیز از اولین اقداماتی است که پیگیر آن هستیم که بر این اساس یکی از الزامات افشای اطلاعات در بورس، اعلام آمار مربوط به تولید و فروش بنگاههاست که باید هر شرکت به صورت ماهانه بگوید که چه مقدار تولید و چه میزان فروش داشته است که این اقدام تا دو هفته دیگر اجرایی می شود و عمل به آن می تواند از انباشت اطلاعات و نیز عدم شفافیت در ارائه اطلاعات جلوگیری کند.
وی در خصوص اقدامات انجام شده در سطح بین المللی نیز گفت: در هفته ای که گذشته توافقنامه ای را با آلمانی ها در خصوص همکاری در زمینه انتقال دانش مالی به کشور و نیز جذب سرمایه خارجی به امضا رساندیم.
محمدی همچنین با اشاره به این که باید در فرآیند پذیرش و شرکتها و تاسیس صندوقها در بورس تسریع شود گفت: در این راستا جلسات هیات پذیرش را افزایش داده ایم.
وی گفت: حمایتها از ابزارها برای تقویت بازار و بورس ها نیز از جمله موارد قابل پیگیری است که به عنوان نمونه در حوزه بورس کالا افزایش عرضه محصولات کشاورزی و محصولات پتروشیمی در این بورس و نیز راه اندازی ابزارهای جدید از جمله آپشن و سلف باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس سازمان بورس با اشاره به راه اندازی سامانه جدید در بورس طی دو ماه آینده اظهار داشت: در حال حاضر اگر معامله ای در بورس انجام شود، خرید و فروش سهام از طریق پیامک به معامله گران انتقال داده نمی شود که پس از راه اندازی این سامانه، این مشکل برطرف شده و علاوه بر آگاهی معامله گران از جزئیات خرید و فروش سهام خود در بورس، امکان سواستفاده از کدهای معاملاتی کاهش یافته و به اشخاص نیز کمک می شود تا متوجه شوند در چه زمانی و چگونه از کد معاملاتی آنها استفاده شده است.
وی گفت: تقویت بازارگردانی هم یکی از موضوعات مهم و مورد توجه بازار است و بر این اساس باید جذابیت هایی در بازار ایجاد کنیم تا صندوق ها نیز بتوانند در این راستا اقدام کنند.
محمدی تصریح کرد: بهینه سازی مقررات از جمله مسائل مهمی دیگری است که در بازار سرمایه باید به آن بپردازیم و در این راستا باید مقررات زاید و دست و پاگیر را اصلاح و اگر قانونی جدیدی مورد نیاز بازار است تصویب کنیم.
وی با اشاره به این که سود سهام برخی سهامداران سالهاست که توسط شرکتها به آنها پرداخت نشده است تاکید کرد: وظیفه سازمان این است که این موضوع را پیگیری کند که بر این اساس امیدواریم بتوانیم با وضع قوانین و پیگیریهای لازم، در گام نخست پرداخت سودهایی که بیش از ۲ سال است انجام نشده را عملی کنیم.
وی با اشاره به این که در خصوص پرداخت سود، پیگیری مطالبات سهامداران خرد در اولویت سازمان بورس قرار دارد گفت: برای ما پیگیری مطالبات همه سهامداران حقوقی و حقیقی در یک اولویت است اما چون سهامداران خرد امکاناتی چون گرفتن وکیل برای احقاق حقوق خود را ندارند از آنها حمایت بیشتری خواهیم کرد.
محمدی همچنین در خصوص شاخص سازی در بازار اذعان داشت: عملکرد شرکتها باید در قیمت سهام آنها منعکس شود و ملاک خرید و فروش سهام توسط معامله گران قرار گیرد.
وی گفت: آنچه ملاک تصمیم گیری و سود و زیان سهامداران است افزایش و کاهش قیمت سهام است نه بالا و پایین رفتن شاخص بورس.
رئیس سازمان بورس ادامه داد: بازار سمامیه فرصتهای خوبی را پیش روی سرمایه گذاران قرار می دهد و بر این اساس باید بدون توجه به شایعات در بورس سرمایه گذاری کرد و در این راستا تحلیل های بنیادی می تواند راهنمای خوبی برای معامله گران باشد.
وی همچنین راه اندازی موسسات رتبه بندی را از دیگر اولویتهای خود در بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: در این راستا باید علاوه بر رتبه بندی محلی به رتبه بندی بین المللی نیز توجه شود.
محمدی با اشاره به اصلاح زیر ساختهای بازار از جمله حجم مبنا و دامنه نوسان در صورت لزوم گفت: سلف موازی گندم در هیات پذیرش بورس کالا مطرح شده و مورد موافقت سازمان بورس نیز قرار گرفته است و باید تعهداتی برای پذیره نویسی آن منعقد شود که بر این اساس تا یکی دو هفته آینده معاملات سلف موازی گندم در بورس کالا انجام می شود.
وی در ادامه در خصوص پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص انجام معاملات بلوکی در بورس گفت: معاملات بلوکی در بورس موضوع غیرعادی نیست و بر اساس دستورالعمل انجام می شود.
وی با اشاره به این که انجام معاملات بلوکی در بورس بر اساس ضوابط انجام می شود تصریح کرد: در صورتی که خارج از ضوابط بازار این معاملات صورت گیرد غیرقانونی است و با آنها برخورد خواهد شد.
محمدی در خصوص پرسش دیگری مبنی بر تاثیر شبکه های اجتماعی بر معاملات بورس گفت: به عقیده بنده هر چند همه رسانه های اجتماعی مفید هستند اما نحوه استفاده از آنها قابل بحث است. بر این اساس اگر شایعه ای در شبکه های اجتماعی مطرح می شود وظیفه رسانه هاست که اطلاعات و خبر صحیح را اعلام کنند تا با این اقدام اثر یکدیگر را تعدبیل نمایند.
وی گفت: آنچه عموم رسانه ها بیان می کنند باید مبنای تصمیم گیری معامله گران قرار گیرد و بر این اساس سرمایه گذاران نباید به شایعات توجه کنند؛ چرا که آن چیزی که با خرید سهام شرکتها به عنوان سود در جیب سهامداران قرار می گیرد وضعیت مناسب بنگاههاست.
رئیس سازمان بورس همچنین در خصوص بازگشایی نماد بانکی ها در بورس تصریح کرد: با توجه به اختلاف نظر بانک مرکزی و سازمان حسابرسی، پیگیری حل این مشکل هستیم تا در اولین فرصت نماد بانکی ها در بورس بازگشایی شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.