چرا برخی از واردکنندگان به دنبال تغییر قانون واردات خودروی لوکس هستند؟

|
0 دیدگاه

برداشت اشتباه رسانه ها و برخی از واردکنندگان خودروهای لوکس از حکم چند روز گذشته دیوان عدالت اداری در خصوص لغو ممنوعیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به کشور موجب شد تا ابعاد تازه ای از رفتار مافیای واردکنندگان خودرو برای همگان آشکار شود.

اواسط شهریور ماه سال ۹۳ بود که هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب کرد که خودروهای سواری با حجم بالای ۲۵۰۰ سی سی و مشمول مقررات متروکه قابل عرضه به بازار نبوده و صرفاً امکان مرجوع نمودن به خارج از کشور دارند. همچنین ورود و ترخیص هرگونه خودرو سواری از محل تصویب نامه های قبلی صرفا برای خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از مجاز است.

پس از این اتفاق بود که شکایاتی در خصوص واردات این کالا به دیوان عدالت اداری واصل شد. بر این اساس افرادی قبل از تاریخ تصویب نامه با اخذ مجوز از مراجع رسمی اقدام به ثبت سفارش و وارد نمودن خودرو به کشور کرده اند، لیکن گمرک از ترخیص خودروی آنها به استناد تصویب نامه مذکور خودداری کرده است و لذا شکات خواستار ابطال این تصویب نامه به جهت نقض حقوق آنها در مغایرت با قوانین و مقررات کشور شده اند. که در ادامه این شکایات پس از انجام تشریفات قانونی و اخذ توضیحات طرفین در هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۱۶/ ۶/ ۹۵ مطرح و مورد رسیدگی قرار گرفت. در همین رابطه نیز دیوان عدالت اداری حکم به لغو ممنوعیت این دسته از کالاها که شکاتی نیز داشت داد.

در همین حال تبلیغات برخی از واردکنندگان خودرو و برداشت نادرست برخی رسانه ها موجب شد تا اینگونه القا شود که واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی که از سال ۹۳ به کشور ممنوع بوده است، بار دیگر آزاد شده است.

پس از این اتفاق بود که برخی از اعضای انجمن واردکنندگان خودرو خبر از تلاش های ۲ ساله ی خود و همکارانشان برای لغو این ممنوعیت دادند و گفتند: در سال ۹۳ که ممنوعیت واردات این خودروها ابلاغ شده بود ما نظر مخالف خود را در رابطه با این تصمیم اعلام کرده بودیم چرا که به اعتقاد ما حجم موتور نمی‌تواند معیار لوکس بودن خودروها باشد. در سال ۹۳ با ممنوعیت واردات خودرو با حجم موتور بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی سی، ما نظرات خود را به بخش‌های مربوطه اعلام کردیم اما نتوانستیم به نتیجه مناسب دست پیدا کنیم.

به گزارش میزان، همانطور که مشخص است برداشت اشتباه از رای دیوان عدالت اداری موجب شد انگیزه های واردکنندگانی که سهم بالایی در بازار دارند به طور شفاف برای همگان مشخص شود. در همین شرایط میثم رضایی رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در خصوص رای دیوان عدالت اداری گفت: بر اساس رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری همچنان واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰سی‌سی ممنوع است و فقط خودروهایی که پیش از تصویب مصوبه دولت مبنی بر عدم ورود خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی.سی. به گمرک رسیده‌ است می‌تواند مجوز ورود به کشور را دریافت کند.

بدون تردید این اطلاعات نشان می دهد برخی از واردکنندگان خودروهای لوکس در تلاش هستند تا با تغییر قوانین و ملاک های خودروی لوکس، بتوانند تعداد بیشتری از این نوع خودروها را وارد کشور کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.