چشم انداز روشن خودرویی ها در بازار سرمایه

|
0 دیدگاه

در حالی که از اوایل شهریور ماه شاهد نوسان و ریزش ارزش سهام خودرویی ها در بازار سرمایه بودیم طی روزهای گذشته این روند معکوس شده و ارزش سهام گروه های خودرویی تا حدودی از رشد برخوردار شد.

ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، معتقد است:گروه خودرو با امیدواری زیادی شهریور ماه را آغاز کرد و در این میان بخش مهمی از اعتبارات در کارگزاری ها در چنین گروه هایی صرف شد اما  جو روانی ایجاد شده در زمینه تسویه اعتباری ها از ابتدای شهریور ماه کمی این گروه را تحت تاثیر منفی قرار داد اما به طور مثال سایپا سطح ۱۲۰ تومان را حفظ کرده بود و یا وساپا با اخبار خوبی پیرامون تعدیل مثبت همراه بود.

وی در گفت و گو با خبرنگار  اقتصاد آنلاین ادامه داد:در این میان چند روز قبل از معامله بلوکی خکاوه که قرار بود سایپا آن را عرضه کند، شاهد فشار فروش بر سایپا بودیم که این سهم را به صف فروش رساند و طبعا همین عاملی شد تا کل گروه خودرو دچار فشار فروش شود و یک پله سقوط را تجربه کند. بعد از آن شوک مثبتی به بازار خودرویی ها وارد نشد تا این گروه بتواند به سطح قبلی باز گردد.

هلالات با اشاره به اینکه بسیار بعید به نظر می رسد که ترکیب سهامداران فعلی شبیه به اواخر سال ۹۴ باشد، اضافه کرد:به عبارت دیگر می توان گفت که بخش شناور سهام این گروه بارها دست به دست شده و اینطور نیست که سهامداران فعلی به دلیل شناسایی سود سهام خود را واگذار کنند بنابراین چنین فرضیه ای که شرایط فعلی سهام خودرو به دلیل رشد چشمگیر اواخر سال گذشته بوده احتمالا نمی تواند درست باشد.

این تحلیلگر ارشد بازار سرمایه با اشاره به قراردادهای خارجی خودروسازان، اظهار کرد: قطعا عملیاتی شدن قراردادها اگر در صورت های مالی خود را نشان دهد، نه تنها ریزشی نخواهیم داشت که انتظار رشد محسوس قیمتی باید داشته باشیم. در حالی هم اکنون ایران خودرو حدود ۳۰۰ تومان معامله می‌شود که قرارداد این شرکت و جزئیات آن با گروه پژو مشخص است.

این شرکت با کارخانه مشترکی که ۵۰درصد آنرا در مالکیت دارد ۲۰۰هزار خودرو پژو با رنج قیمتی ۵۰تا۷۰ میلیون تومان و حاشیه سود بالای ۲۰درصد خواهد فروخت و همین یعنی سودآوری ایران خودرو به شدت رشد خواهد کرد و یا سایپا از محل فاینانس خارجی قطعا با کاهش هزینه مالی به شکل محسوس مواجه می شود بنابراین عملیاتی شدن قرارداد خارجی به آن معنا که اثرش در صورت مالی بیاید منجر به عدم افت می شود و رشد با اهمیت قیمت سهام این شرکت ها را در پی دارد.

وی در ادامه درباره وضعیت سهام گروه های خودروسازی در کوتاه مدت و بلند مدت گفت:در کوتاه مدت کلیت بازار اثر با اهمیتی بر گروه خودرو دارد. به هر حال هم در سطح کلان اقتصادی شاهد تحولات زیادی هستیم و هم در سطح سیاسی به مرور جریانات با اهمیتی شکل خواهد گرفت.

هلالات با اشاره به اینکه در کوتاه مدت انتظار این است که فشار فروش کمتر شود گفت: اما حرکت رو به بالا کار آسانی نخواهد بود اما در بلند مدت به دلایلی که در بالا اشاره شد این گروه قطعا به سودآوری مناسبی می رسد از این جهت که کلیه تحولات اقتصادی در مسیری قرار دارد که شرکت های خودروساز ضعف هایشان پوشانده شود.

به گفته او رشد درآمدها، بهبود حاشیه سود، کاهش بدهی های بانکی و کاهش نرخ بهره اتفاقات مثبتی است که به مرور خواهیم داشت و تاثیر آن در آینده دیده می شود بنابراین گروه سایپا و ایران خودرو و کلیه زیر مجموعه ها، پتانسیل های خوبی در بلند مدت دارند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.