کارت اعتباری و اعتبار بین المللی

|
0 دیدگاه

خبر عرضه ‘کارت های اعتباری بر مبنای عقد مرابحه’ را در ایران به گونه ای منتشر کردیم که گویا این کارت به عنوان ابزاری دیرینه در نظام های مالی، تازه به ایران وارد شده است. بازتاب این سوء برداشت در رسانه های بین المللی می تواند سوابق بانک های ایرانی را مخدوش جلوه دهد.

کارت های اعتباری نخستین بار اوایل قرن بیستم در آمریکا صادر شدند، اما کاربردشان تقریبا از دهه ۶۰ میلادی میان مردم عادی رواج پیدا کرد. سپس سایر کشورهای صنعتی و بعد از آن، کشورهای درحال توسعه و حتی کشورهای توسعه نیافته به جمع صادرکنندگان کارت های اعتباری پیوستند.
استفاده از کارت های اعتباری در کشورهای صنعتی آنقدر رایج است که ‘الیزابت هولمز’ بنیان گذار یکی از معروف ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی در آمریکا، در نقل قولی معروف، گفته است ‘اطلاعات بعضی از ما آدم ها درباره کارت های اعتباری مان، بیشتر از اطلاعاتی است که درباره بدن خودمان داریم.’
آمارها نشان می دهد در کشور آفریقایی نیجریه، در سال ۲۰۰۷ میلادی، یعنی تقریبا یک دهه پیش، ۹۵ هزار کارت اعتباریِ فعال وجود داشت (۱)، کلمبیایی ها که برای بیش از نیم قرن درگیر جنگ داخلی بوده اند در سال ۲۰۱۱ میلادی شش میلیون و دویست هزار کارت اعتباری داشتند (۲) و در کشور فیلیپین نیز بیش از هفت میلیون کارت اعتباری صادر شده است (۳).
در ایران، برخی بانک ها از سال ها پیش با ضمانتِ حساب های بلندمدتِ مشتریانشان یا ضمانت های دیگر، کارت های اعتباری صادر کرده اند.
اما بانک مرکزی ایران، امسال طرح کارت های اعتباری را بر اساس قرارداد مرابحه میان بانک و مشتری، به بانک ها و موسسه های اعتباری ابلاغ کرد.
متاسفانه این خبر یا برای جلب مخاطب یا به هر دلیلی، به گونه ای در ایران منتشر شد که گویا پدیده ای به نام ‘کارت اعتباری’ تا امروز در ایران وجود نداشته است و حالا قرار است وارد جریان مبادلات مالی شود.
طبعا چنین چیزی، خوراک جالبی برای رسانه های جهان به شمار می رود؛ زیرا از ‘شگفتیِ لازم’ برای تبدیل شده به یک خبر پربیننده برخوردار است. بر این اساس، عنوان هایی مانند ‘ایران برای اولین بار کارت اعتباری صادر می کند’ به تیتر بسیاری از مطبوعات جهان در ۲۴ ساعت گذشته تبدیل شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس، زیر همین عنوان، به این موضوع اشاره کرد که کارت های اعتباریِ ایرانی، حداکثر ۱۴ هزار دلار اعتبار خواهند داشت و فقط در داخل ایران کاربرد دارند. سپس به عنوان سابقه خبر، این اطلاعاتِ کاملا غلط را در اختیار مخاطبان گذاشت که ‘بانک های ایرانی، تاکنون تنها کارت های نقدی یا از پیش پرداخته شده صادر می کردند.’ خبر آسوشیتدپرس، بسرعت در روزنامه اقتصادی وال استریت ژورنال نیز بازنشر شد (۴).
روزنامه ‘مالزی سان’ (۵) این تیتر تامل برانگیز را برای خود برگزید: ‘کارت های اعتباری در ایران بالاخره به حقیقت پیوست…’
شبکه خبری ‘راشیا تودی’ (۶) نوشت ‘بانک های ایرانی برای نخستین بار کارت اعتباری صادر می کنند’.
‘بیزینس اینسایدر’ به نقل از خبرگزاری رویترز (۷) این عنوان را برگزید: ‘ایران بالاخره کارت های اعتباری صادر کرد’.
بسیاری از شبکه های تلویزیونی و مطبوعات بین المللی نیز خبرهای آسوشیتدپرس و رویترز را کپی کردند.
بسیار خوب! حالا همه جهان به اشتباه فهمیده اند که در ایران تا امروز چیزی به نام ‘کارت اعتباری’ وجود نداشت. انتظار می رود که رسانه ها با اقدام های روشنگرانه، اطلاعات اشتباه رسانه های بین المللی را اصلاح کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.