کاندیدهای ریاست اتاق ایران در سخنرانی خود چه گفتند؟

|
0 دیدگاه

در جلسه صبح امروز اتاق بازرگانی ایران که به منظور انتخاب رئیس جدید آن برگزار شد،دو نامزد نهایی دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و در سخنرانی خود که حدود ۲۰دقیقه به طول انجامید اهداف خود را بیان کردند.

ابتدا مسعود خوانساری با نطق بلندی که از قبل آماده کرده بود به ارائه برنامه‌های خود پرداخت و مهم‌ترین برنامه‌ خود برای ریاست اتاق ایران را توجه به مناطق حاشیه‌ای کشور و آموزش اتاق‌های این مناطق برای پیشبرد اهداف اقتصادی معرفی کرد.

وی در ادامه افزود: چرخ‌های کارخانجات کشور به سختی می‌چرخد و امید اقتصاد ایران برای پیشرفت کشور کمتر از هر زمان دیگری شده و شرایط فعلی کشور با زمان پس از جنگ تحمیلی مقایسه می‌شود که این نشان دهنده وخامت اوضاع اقتصادی است.

خوانساری ادامه داد: به خاطر کاهش قیمت نفت دولت توان مالی خود را از دست داده و نظام بانکی با بحران جدی مواجه شده است. در این شرایط بنگاه‌ها در تامین منابع خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند و بیکاری و رکود در اقتصاد کشور سایه افکنده است.

خوانساری گفت: همه می‌دانیم دولت بزرگ که بیشترین دخالت‌های ریز و درشت را در اقتصاد کشور دارد، نمی‌تواند شرایط مناسبی را ایجاد کند و باید شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی واقعی به عرصه بیاید.

کاندیدای ریاست اتاق بازرگانی ایران افزود: فرآیند خصوصی‌سازی در شکل درست و واقعی خود باید به سرعت انجام شود همچنین مبارزه با فساد در اقتصاد کشور مورد توجه قرار گیرد.

خوانساری با اشاره به اینکه با انتخاب شدن وی برای پست ریاست هیچگونه تغییری در برنامه تدوین شده انجام نخواهد شد، گفت: بنده به برنامه‌های تدوین شده ریاست قبل اتاق ایران وفادار هستم اما معتقدم که رئیس اتاق ایران می‌تواند پیگیر امور برای بهبود ساختار اتاق و فرهنگ سازمانی آن باشد.

وی در پایان با توجه به اولویت‌هایی که در اقتصاد کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: واقعی شدن و تک نرخی شدن نرخ ارز اصلاح نظام یارانه‌ای و عدم  پرداخت یارانه نقدی به مردم، بهبود فضای کسب و کار و تامین اجتماعی و مسائل بانکی از جمله سایر مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

از سوی دیگرغلامحسین شافعی در سخنرانی و معرفی برنامه‌های خود به چابکی و حذف بروکراسی، ارتقاء توان کارشناسی در بخش بازرگانی اشاره کرد.

وی افزود: اتاق بازرگانی ایران نه اپوزیسیون دولت است و نه بله قربان‌گوی وی بلکه یار قوای حاکمیتی به حساب می‌آید.

شافعی ادامه داد: اتاق ایران عصاره اتاق شهرستان‌ها است و می‌تواند گزینه‌ای برای شراکت‌های اقتصادی بلندمدت ایجاد کند اما دولت نباید بخش خصوصی را به عنوان یک بدهی نگاه کند و بخش خصوصی یک دارایی برای کشور به حساب می‌آید و باید به نقطه‌ای برسیم که کشور توسط این بخش و با رهنمودهای دولت اداره شود.

کاندیدای ریاست اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دلیل موفقیت اتاق بازرگانی عدم ورود به بازی و جناح‌بندی‌های سیاسی بوده است و در ادامه راه نیز باید از هرگونه مداخله در آن جلوگیری شود.

قانون اتاق بازرگانی نیازمند به اصلاح است تا بتوانیم از ظرفتیهای موجود در کمیسیونها بیشتر استفاده کنیم.

وی در پایان افزود: من بعد باید شرایطی ایجاد شود که سیاست کشور به اقتصاد  به جای اقتصاد به سیاست کشور یارانه دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.