کاهش ۱۸ درصدی معاملات اوراق تسهیلات مسکن در هفته‌ای که گذشت

|
0 دیدگاه

دادوستدهای اوراق تسهیلات مسکن در هفته گذشته با کاهش ۱۸ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه شد.

در هفته ای که گذشت طی ۷۴ هزار نوبت، تعداد ۸۲۸ میلیون ورقه بهادار در بازارهای فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر ۴ هزار و ۶۰۳ میلیارد ریال بود که بر این اساس تعداد دفعات معاملات و حجم و ارزش دادوستدها نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب با رشد ۴۶، ۲۰ و ۵ درصدی همراه شد.
در همین حال شاخص کل و ارزش بازار فرابورس ایران نیز در روز انتهایی هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم به ترتیب به ارقام ۸۰۰ واحد و ۹۳۲ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال رسیدند که افتی کمتر از یک درصد را نسبت به مدت مشابه هفته قبل تر نشان می دهد.
بازارهای اول، دوم و پایه نیز در هفته ای که گذشت تعداد ۷۷۳ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که ارزش آن یک هزار و ۷۴۳ میلیارد ریال بود و در بازار ابزارهای نوین مالی نیز ۵۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال نقل و انتقال یافت که از رشد ۱۸۹ و ۷۸ درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت داشت.
معاملات اوراق بدهی نیز در این مدت در بازارهای فرابورس با رونق زیادی دنبال شد به نحوی که تعداد دو میلیون ورقه بدهی به ارزش ۲ هزار و ۲۶۸ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی دست به دست شد که با رشد ۱۰۰ و ۸۰ درصدی حجم و ارزش معاملات در مقیاس هفتگی همراه بود.
همچنین معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله هفته پررونقی را پشت سر گذاشت به طوری‌که ۵۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۰۵ میلیارد ریال در ETFها خرید و فروش شد که حاکی از افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل بود.
با این وجود معاملات اوراق تسهیلات مسکن در هفته گذشته با کاهش ۱۸ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه و تعداد ۰٫۱۹ میلیون ورقه تسه به ارزش ۱۷۲ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی دادوستد شد.
افزون بر این بررسی معاملات صنایع فرابورسی نیز نشان می‌دهد به‌تریب سه گروه انبوه‌سازی، فلزات اساسی و پالایشی‌ها بالاترین سهم از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام (بازارهای اول، دوم و پایه) را از آن خود کرده‌اند که بلر این اساس گروه انبوه‌سازی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۱۹۸ میلیارد ریال در هفته قبل، سهم ۱۵ درصدی از ارزش کل معاملات را از آن خود کرد. پس از آن گروه فلزات اساسی سهم ۱۴ درصدی را با ارزش معاملاتی به‌میزان ۱۸۲ میلیارد ریال به خود اختصاص داد و گروه پالایشی‌ها به سهم ۸ درصدی رسید که از دادوستد ۱۰۸ میلیارد ریال سهام در این گروه حاصل شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.