کمبود یک میلیارد مترمکعبی آب در حوضه زاینده‌رود

|
0 دیدگاه

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرد: کمبود آب در حوضه زاینده‌رود نزدیک به یک میلیارد مترمکعب در سال است.

علی بصیرپور در خصوص کمبود آب در حوزه زاینده رود گفت: کمبود آب در حوضه زاینده‌رود نزدیک به یک میلیارد مترمکعب در سال است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ذخیره آب در مخزن سد زاینده‌رود حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب است و بیش از یک میلیارد مترمکعب حجم سد خالی است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر ادامه خشکسالی در منطقه و تغییرات اقلیمی خاطر نشان کرد: حجم سد زاینده‌رود نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: این تغییرات بر کشاورزی بیشترین اثر را داشته و به‌رغم کاهش حدود ۱۵ میلیون مترمکعب سهم آب مصرفی در صنعت جبران کمبود آب کشاورزی اتفاق نیفتاده است.

بصیرپور در خصوص جاری شدن دوباره آب در رودخانه زاینده‌رود تصریح کرد: باز کردن آب سد زاینده‌رود و جاری شدن آب در این رودخانه بستگی به بارش‌های فصل پائیز دارد و هنوز در رابطه با جاری شدن آب تصمیم‌گیری نشده است.

وی تأکید کرد: برنامه آبی سال جدید (۹۶-۹۵) برای آب زاینده‌رود تدوین نشده و طی هفته‌های آتی با همکاری شرکت مدیریت منابع آب برنامه ریزی انجام خواهد شد؛ اما همه شرایط آبی استان به بارش‌های فصل پائیز و زمستان بستگی دارد که طبق پیش بینی‌ها در پاییز با تأخیر در بارش مواجهه هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان مهم‌ترین مشکلات حوضه زاینده‌رود را عدم تعادل منابع و مصارف آبی، شیوه‌های غلط بهره‌برداری از منابع آب، عدم اعتماد به نهادهای دولتی، عدم مدیریت یکپارچه منابع آب در منطقه و مشکلات اجتماعی دانست و تصریح کرد: راهکار برون‌رفت از مشکلات آبی حوضه زاینده رود احیای مدیریت یکپارچه منابع آب، کنترل برداشت‌ها، تصفیه پساب، اجرای طرح‌های جایگزین برای شرب، نوسازی شبکه آبرسانی، تکمیل و توسعه کانال‌های آبیاری، اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، اصلاح تعرفه آب و فرهنگ سازی مصرف بهینه در تمامی بخش‌های مصرف شامل کشاورزی، شرب و صنعت است.

وی در پایان ضمن اشاره به این نکته که بحران آبی موجود مختص حوضه زاینده‌رود نبوده و در کل استان با یک بحران بی سابقه مواجه هستیم؛ به طرح مهم ملی احیا و تعادل‌بخشی منابع آب اشاره کرد و گفت: این طرح در صف اول اقدامات شرکت قرار گرفته و امیدوار هستیم با اجرای این طرح و همکاری همه مردم، سازمان‌ها و نهادها بتوانیم به شرایط پایداری در منطقه برسیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.