کمیسیون صنایع هنوز فرصت نکرده مشکل تولید را بررسی کند

|
0 دیدگاه

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره اینکه در مجلس جدید به صورت جدی فرصتی برای بررسی وضعیت بخش تولید به بوجود نیامد، گفت: در مجلس قبل قانون بهبود فضای کسب و کار مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت اما این قانون کدامیک از موانع را برداشته است.

محمود شکری با اشاره به اینکه مشکل تولید با تشکیل کمیسیون‌های ویژه حل نخواهد شد، اظهار داشت: امروز وزارت صنعت، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های متولی بخش تولید اظهارات مختلفی مبنی بر حمایت از بخش تولید مطرح می‌کنند اما همین چند صدایی‌ها باعث می‌شود تا نتوانیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه در کشور چین ظرف یک هفته مجوز حضور سرمایه گذار خارجی صادر می‌شود، افزود: در ایران هر کس بخواهد یک کار تولیدی انجام بدهد باید درگیر بروکراسی پیچیده اداری شده و در نهایت با صرف زمان زیاد نمی تواند فعالیت خود را آغاز کند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: امروز واحد تولیدی با مشکلات بیمه، مالیات، معوقات بانکی و کمبود نقدینگی مواجه هست که برای حل این موضوع باید یک تدبیر جدی اتخاذ شود.

شکری در پاسخ به این پرسش که مجلس دهم در طول این چند ماه آغاز فعالیت خود چه اقدام شاخصی برای رفع مشکلات بخش تولید انجام داده است، گفت: کمیسیون صنایع در این چندماه مشغول بررسی بودجه و برنامه ششم بود. نه اینکه توجهی به تولید نداشته باشد بلکه رسیدگی به موضوعات مختلف باعث شد تا وقت بررسی وضعیت بخش تولید به صورت جدی بوجود نیاید.

وی اضافه کرد: در مجلس قبل قانون بهبود فضای کسب و کار مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت اما باید از دستگاه‌ها پرسید این قانون کدامیک از موانع را برداشته است.

نماینده مردم تالش در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان برای بررسی این موضوع درخواستی برای حضور مسئولین در کمیسیون نداشتند تا دلایل عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار را بررسی کنند، افزود: بله ما از مسئولین دعوت کردیم اما هر یک استدلال خود را مطرح می‌کنند که دستگاه‌های نظارتی باید در این حوزه ورود پیدا کنند.

شکری ادامه داد: تنها ابزار مجلس سوال است. در دوره‌های مختلف تحقیق و تفحص‌هایی انجام داده بودیم که منجر به گزارش و شناسایی متخلفین شد. اما متأسفانه پیگیری‌هایی برای رسیدگی به این تخلف‌ها در دستگاه‌های قضایی صورت نگرفت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.