گازرسانی به خانوارهای روستایی رکورد زد

|
0 دیدگاه

شرکت ملی گاز ایران، پارسال با بهره گیری از منابع قانونی بودجه بیش از سه هزار روستا را به شبکه متصل کرد که اجرای این طرح ها در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

محمود آستانه، مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی با اشاره به فعالیت های شرکت ملی گاز ایران گفت: بند «ق» تبصره دو قانون بودجه سال ٩٣، زمینه گازرسانی به سه هزار روستا را طی پارسال فراهم کرد.

مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی با بیان این که در بازه زمانی یادشده، پنج هزار میلیارد تومان منابع مالی در شرکت های گاز استانی پیمان سپاری شده است، افزود: براساس این بند از قانون، هزینه اجرای خطوط انتقال گاز، شبکه و ایستگاه ها از محل جایگزینی گاز با فرآورده های نفتی تامین می شود.

آستانه گفت: براین اساس، دو میلیون و ٣٦٣ هزار خانوار با چهار میلیارد و ٧٣٨ میلیون دلار اعتبار از مزایای گاز برخوردار شده و منابع مالی مورد نیاز آن نیز از محل آزادسازی فرآورده های نفتی تامین می شود.

وی ادامه داد: پس از جایگزینی گاز با فرآورده های نفتی، این سوخت های مایع در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار خواهد گرفت و از محل صادرات آن منابع مالی اجرای پروژه های گازرسانی تامین می شود.

به گفته مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی، شرکت ملی گاز ایران طی سال ٩٤ بیش از دو هزار میلیارد تومان از منابع مورد نیاز اجرای پروژه های تعریف شده را با بهره گیری از تسهیلات بانکی و درآمدهای داخلی تامین کرد.

وی ادامه داد: با تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت ملی گاز ایران، حجم قابل توجهی از خانوارهای روستایی در سال ٩٤ از مزایای گاز برخوردار شده اند که این برنامه از جمله موفقیت های بزرگ وزارت نفت در این حوزه به شمار می آید.

به گفته آستانه، با پیشنهاد وزیر نفت و تصویب بند «ق» تبصره دو قانون بودجه سال ٩٣، شرایطی فراهم شد تا طرح های گازرسانی بدون استفاده از منابع بودجه سالانه و تنها از محل جایگزینی گاز با سوخت های مایع به بهره برداری برسند.

«وزارت نفت از طریق شرکت های دولتی تابعه ذیربط برای اجرای طرح های نفت و گاز از جمله افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز با اولویت مخازن مشترک و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی، رشد صادرات فرآورده های نفتی و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت و جایگزینی گاز داخلی یا وارداتی به جای فرآورده های نفتی ذیربط تا سقف یکصد میلیارد دلار به صورت ارزی یا معادل ریالی آن با رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (٤٤) قانون اساسی اقدام به سرمایه گذاری به روش بیع متقابل، ساخت، بهره برداری و تحویل (BOT) و یا روشهای موضوع بند (ب) ماده (٢١٤) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با تضمین خرید محصول، اجازه به فروش داخلی یا صادرات برای بلندمدت (حداقل ١٠ سال) قرارداد منعقد و یا مجوزهای لازم را برای سرمایه گذاری صادر کند.»

«همچنین به منظور اجرای طرح های بهینه سازی، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف انرژی در بخش های مختلف از جمله صنعت (با اولویت صنایع انرژی بر) و حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، ساختمان، توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، گسترش استفاده از CNG با اولویت شهرهای بزرگ و مسیر راه های اصلی بین شهری و تولید خودروهای کم مصرف، به وزارت نفت اجازه داده می شود با رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (٤٤) قانون اساسی با متقاضیان و سرمایه گذاران بخش خصوصی و عمومی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قرارداد منعقد کند.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.