گام اول برای اجرای قرارداد جدید نفتی

|
0 دیدگاه

با نهایی شدن بررسی الگوی قراردادهای جدید نفتی و اعلام عدم مغایرت آن با قوانین از سوی هیئت تطبیق مجلس شورای اسلامی، روند گفتگوهای شرکت‎های خارجی با شرکت ملی نفت ایران برای آغاز سرمایه‎گذاری‎های مشترک در قالب IPC جدی‎تر شده است.

واحد علی اکبروف مدیرعامل شرکت لوک اویل روسیه در سفر خود به تهران با بیژن زنگنه وزیر نفت و علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفتگو کرد.

پیش از این شرکت ملی نفت، قرارداد محرمانگی با این شرکت روسی برای مطالعه ۲ میدان نفتی منصوری و آب تیمرو امضا کرده بود. میدان نفتی منصوری در استان خوزستان و در همسایگی میدان نفتی اهواز قرار دارد که در سال ۱۳۴۳ کشف و تولید آن از سال ۱۳۵۳ آغاز شده است. حجم ذخیره در جای نفت خام این میدان معادل ۳میلیارد و ۳۰۰میلیون بشکه و ظرفیت تولید فعلی آن بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز است.

میدان نفتی آب تیمور نیز در نزدیکی میدان نفتی منصوری قرار دارد که در سال ۱۳۴۰ کشف و تولید از آن در سال ۱۳۷۰ آغاز شده است. حجم در جای نفت خام این میدان نیز حدود ۱۵میلیارد بشکه و ظرفیت تولید فعلی آن ۶۰هزار بشکه در روز است.

هر دوی این میادین در منطقه تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب قرار دارند.

شرکت نفتی روسی لوک اویل از بزرگ‎ترین شرکت‎های تولید نفت در روسیه به حساب می‎آید و در بیش از ۴۰کشور دنیا در زمینه تولید نفت و گاز فعالیت دارد. این شرکت در سال ۱۹۹۱ و با هدف مقابله اقتصادی شوروی سابق با غرب و با ادغام سه شرکت لانگپاسنفته گاز، اورای نفته گاز و کوگالیمنفته گاز و به دستور وزیر انرژی وقت شوروی سابق تشکیل شد. نام لوک اویل نیز مخفف نام این سه شرکت است. هرچند در حال حاضر ۲۰درصد سهام این شرکت در اختیار شرکت امریکایی کونوکو فیلیپس قرار دارد.

لوک اویل پیش از این علاوه بر ایران در کشورهایی نظیر جمهوری آذربایجان، بلژیک، بلغارستان، کلمبیا، مصر، قزاقستان، عراق، عربستان سعودی، ازبکستان و ونزوئلا فعالیت‎های اکتشافی و تولید نفت خام و گاز طبیعی داشته است.

براساس آخرین گزارش مالی لوک اویل مجموع دارایی‎های این شرکت نزدیک به ۸۰میلیارد دلار است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.