گرانی ۵۰ درصدی برنج در عرض یک سال

|
0 دیدگاه

قیمت کالاهای اساسی در بازار همچنان با نوسان روبه‌رو است و اقدامات مسوولان مختلف برای تنظیم بازار کالاهای اساسی و مواد خوراکی جوابگوی نامنظمی شکل گرفته طی سال‌های اخیر در بازار نیست.

قبل از عید قربان قیمت گوشت به بهانه این مناسبت با افزایش روبه‌رو شد و همچنان در حال صعود است چراکه ایام محرم نیز در راه است و مشخص نیست به واسطه افزایش تقاضا برای این کالا قیمت آن تا چه اندازه گران خواهد شد. مسوولان مربوطه نیز در این رابطه افزایش قیمت‌ها را قبول کرده‌اند و آنها هم منتظرند ببینند در این ایام بازار گوشت چقدر با نوسان مواجه می‌شود.

در این میان قیمت مرغ نیز که به گفته مسوولان کیلویی ۷۲۰۰ تومان است، در برخی مناطق تا کیلویی ۸۱۰۰ تومان هم به فروش می‌رسد. این در حالی است که فروشندگان مواد پروتئینی از بابت این نوع گرانفروشی‌ها هیچ ترسی ندارند.

همچنین از وقتی که علاقه مردم نسبت به برنج‌های وارداتی کم شده و دوست دارند تا جایی که می‌توانند از برنج ایرانی استفاده کنند، قیمت این محصول نیز تا کیلویی ۱۳ هزار تومان گران شده و مشخص نیست در آینده به کدام سمت و سو پیش خواهد رفت. این در حالی است که طبق گزارش جدید بانک مرکزی، قیمت این محصول طی یک سال گذشته با افزایش ۵۰ درصدی روبه‌رو شده است.

گرانی ۹ گروه کالایی

نتایج بررسی بانک مرکزی از تغییرات قیمت ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه ۹۵ نشان می‌دهد طی یک‌سال گذشته، بهای لبنیات ۶/۳ درصد، تخم مرغ ۴/۲۳ درصد، برنج ۹/۴۶ درصد، ‌ حبوب ۷/۲۷ درصد، میوه‌های تازه ۴/۲۷ درصد، گوشت قرمز ۷ درصد، گوشت مرغ ۱۷ درصد، قند و شکر ۹/۴۸ درصد، چای ۱/۱۵ درصد و روغن نباتی نیز چهار درصد افزایش داشته و تنها قیمت سبزی‌های تازه ۵/۱ درصد کاهش یافته است.

این بررسی نشان می‌دهد از ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه سال‌جاری، قیمت ۹ گروه کالایی نسبت به هفته قبل از آن افزایش، یک گروه کاهش و یک گروه دیگر نیز ثابت مانده است.

بر همین اساس نرخ تخم‌مرغ ۹/۰ درصد، برنج ۶/۰ درصد، حبوب ۳/۰ درصد، میوه‌های تازه ۹/۱ درصد، گوشت قرمز ۲/۳ درصد، قند و شکر ۴/۰ درصد، گوشت مرغ ۲/۳ درصد، چای ۱/۰ درصد و روغن‌نباتی ۱/۰ درصد رشد داشته است. در دوره مذکور نرخ سبزی‌های ۹/۰ درصد کاهش و لبنیات بدون تغییر ماند.

لبنیات و تخم‌مرغ

در گروه لبنیات بهای پنیر غیرپاستوریزه معادل ۳/۰ درصد افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل ۹/۰ درصد افزایش داشت و شانه‌ای ۹۵۰۰۰ تا ۱۱۲۰۰۰ ریال فروش ‌رفت.

برنج و حبوب

در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی معادل ۳/۵ درصد و برنج داخله درجه یک ۱/۰ درصد افزایش یافت و بهای برنج داخله درجه دو ثابت بود. در گروه حبوب، قیمت عدس و لوبیاچیتی بدون تغییر بود و بهای سایر اقلام این گروه بین ۱/۰ درصد تا ۲/۲ درصد افزایش داشت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در میادین زیر نظر شهرداری، انار و طالبی عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، ‌ به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه ‌شد.

میوه‌فروشی‌های سطح شهر، اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه، قیمت هلو معادل ۱/۲ درصد، انگور ۴/۹ درصد، طالبی ۳/۷ درصد و موز ۳/۶ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۶/۰ درصد تا ۳/۶ درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی‌های تازه، قیمت سبزی‌های برگی ثابت بود. بهای خیار معادل ۸/۱۰ درصد و پیاز ۵/۱ درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۱/۲ درصد تا ۱۰ درصد کاهش داشت.

گوشت قرمز و مرغ

همچنین بهای گوشت گوسفند معادل ۹/۰ درصد و گوشت مرغ ۲/۳ درصد افزایش ولی قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۲/۰ درصد کاهش یافت.

قند، ‌ شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای روغن نباتی جامد معادل۳/۰ درصد کاهش ولی قیمت قند معادل ۴/۰ درصد، ‌ شکر ۳/۰ درصد، چای خارجی ۱/۰ درصد و روغن نباتی مایع ۳/۰ درصد افزایش داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.