یک هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال سهم دولتی در بورس واگذار شد

|
0 دیدگاه

یک هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال سهم دولتی از آغاز امسال تا پایان شهریورماه در بورس اوراق بهادار عرضه و فروخته شده است.

از آغاز امسال تا پایان شهریورماه پنج هزار و ۷۶۰میلیارد ریال سهم دولتی توسط سازمان خصوصی سازی واگذار شد که از این میزان، یک هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار به فروش رسید.
از این میزان سهام واگذار شده در ۶ ماه گذشته، ۵۱۱ میلیارد ریال در فرابورس ایران و ۳۲۶۲ میلیارد ریال از طریق مزایده فروخته شد.
به استناد ماده دو فصل دوم سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت مجاز و مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکت های «گروه یک» را تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی یعنی سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار کند اما در تبصره ۲ ماده ۳ این فصل به تمدید این زمان البته با تصویب مجلس شورای اسلامی برای مدت معین اشاره شده است.
همچنین در تبصره های ماده ۳ فصل ۲ این قانون درباره شرکت های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز و مکلف است به منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و ۸۰ درصد باقیمانده را به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی تا پایان سال ۱۳۹۳ واگذار کند که این مهلت تا سال ۱۳۹۵ تمدید شده است.
بنابراین بر اساس قانون بودجه قرار بود پارسال ۱۸۱ هزار میلیارد ریال از محل واگذاری ها به خزانه واریز شود که ۱۱۳ هزار میلیارد ریال آن معادل ۷۰ درصد اهداف محقق شد.
به گفته رییس کل سازمان خصوصی سازی، پارسال نام ۱۲۰ شرکت در فهرست واگذاری های این سازمان قرار داشت که ۳۰ شرکت از آنها واگذار شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.