۱۵ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز جهش بخش معدن و صنایع معدنی در برنامه ششم

|
0 دیدگاه

مجمع عمومی سالانه ایمیدرو، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی کشور در برنامه ششم توسعه را ۱۵.۳ میلیارد دلار اعلام کرد به‌طوری که نزدیک به ۶۰درصد این رقم به حوزه فولاد مربوط می‌شود.

مجمع عمومی  سالانه ایمیدرو مطرح شد که برجام و توافقات دولت یازدهم،‌ اکنون مسیر توسعه همکاری های بین المللی و جذب سرمایه را فراهم کرده است به طوری که مبادلات بانکی،‌ ایجاد فضای مثبت در عرصه جهانی، آزادسازی دارایی ها و در عین حال تمایل شرکت های معتبر جهانی برای همکاری با ایران،  فرصتی مغتنم برای تحقق اهداف فوق ایجاد کرده است. این در حالی است که تا سال ۱۳۹۲، اقتصاد کشور و حوزه معدن در شرایط پیچیده ای از نظر تامین مالی،‌ امکان همکاری های بین المللی و جذب سرمایه مواجه بود. طی سه سال اخیر ایمیدرو ارایه بسته های سرمایه گذاری، مشارکت با شرکت های بزرگ جهانی،‌ عقد حدود ۳۰ تفاهمنامه با طرف های خارجی، استخدام مشاور بین المللی و مذاکرات گسترده با متقاضیان خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی را عملی ساخته است.

در مجمع عمومی سال ۱۳۹۴ که با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت و اعضای هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ بازرس قانونی، حسابرس و دیگر اعضا برگزار، رقم سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح جامع فولاد( تا افق ۱۴۰۴) ۳۰ میلیارد دلار برآورد شد.

براین اساس، قرار است برپایه سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد خام کشور به ۵۵میلیون تن برسد که نزدیک به ۱۵ میلیون تن آن سهم صادرات است.
بر پایه اطلاعات ارایه شده در این مجمع عمومی، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم تا چشم انداز ۱۱میلیارد دلار است که ۲۱٫۵ درصد از کل سرمایه گذاری را دربر می گیرد.

علاوه بر این، سایر پروژه های بخش معدن و صنایع معدنی برای توسعه خود به سرمایه گذاری ۱۰میلیارد دلاری نیازمند است. یکی از مهمترین روش های تامین سرمایه مورد نیاز، جذب مشارکت خارجی برای پیاده سازی پروژه های یاد شده است.

ظرفیت و سرمایه گذاری مورد نیاز در دوره پنج ساله ششمین برنامه توسعه (طرح های مرتبط با زنجیره ایمیدرو) مشخص شده است؛ به طوری که در سال ۱۳۹۹ هدف گذاری ظرفیت ۴۰میلیون و ۳۸۰هزار تن فولاد پیش بینی شده که این هدف به ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. در سال گذشته ظرفیت تولید شمش فولاد به ۲۳میلیون تن رسید.

همچنین برای تولید شمش کاتد مس که در سال گذشته به ظرفیت ۳۰۸هزار تنی رسید، در سال ۹۹ دستیابی به رقم ۴۱۱هزار تن مورد انتظار است که برای تحقق این مهم، باید یک میلیارد و ۸۵۰میلیون دلار سرمایه صرف شود.

علاوه بر این، در ۱۳۹۹ میزان ظرفیت تولید شمش آلومینیوم ۸۲۳هزار تن هدفگذاری شده که این امر نیازمند یک میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار سرمایه گذاری است. ظرفیت تولید شمش آلومینیوم در سال ۹۴ برابر با ۳۷۰هزار تن بود.

همچنین اکتشاف و سایر برنامه های این حوزه در ایمیدرو به سرمایه گذاری یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلاری در دوره برنامه ششم توسعه نیاز دارد. میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده مورد نیاز در مناطق ویژه صنایع انرژی بر نیز، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار است؛ در مجموع ایمیدرو ۵۱میلیارد دلار برای دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده در قالب برنامه چشم انداز توسعه ۱۴۰۴ نیاز دارد.

ایمیدرو در چارچوب برنامه یاد شده نیازمندی های زیرساختی نیز پیش بینی کرده است که براساس آن، در بخش گاز روزانه به ۲۲میلیون متر مکعب نیاز دارد. همچنین پیش بینی برق مورد نیاز نیز رقم سه هزار و ۳۰۰ مگاوات و در زمینه آب نیز رقم روزانه ۳۶۰هزار مترمکعب تعیین شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.