نصف تعاونی‌های فرش تعطیل هستند

۳ درخواست تعاونی‌های فرش از دولت

|
0 دیدگاه

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف ایران در مخالفت با تعاونی‌های ۷نفره گفت:اشتغالزایی پایدار در تعاونی‌های ۷نفره وجود ندارد چرا که در زمینه عرضه محصول به بازار داخلی و خارجی دچار مشکل هستیم.

با بیان اینکه تعاونی‌های کوچک کارساز نیستند گفت: تعاونی‌های ۷نفره در صنعت فرش دستباف کارآمدی ندارند.

وی با بیان اینکه اتحادیه تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف ایران سه درخواست مهم و اجرایی دارد گفت: اول اینکه از تشکیل تعاونی های ۷ نفره و کم تعداد ممانعت به عمل آید. ما با اصل تعاونی ها مشکل نداریم و از آن استقبال می کنیم اما در اجرا با مشکل مواجه هستیم.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف ایران با اشاره به درخواست وزیر کار درباره جلوگیری از تشکیل تعاونی‌های ۷نفره افزود: تعاونی ها باید با اعضای زیاد تشکیل شوند و قالیبافان در سود و زیان شریک باشند نه این که به عنوان کارگر در استخدام تعاونی های کوچک باشند.

بهرامی افزود:در حال حاضر حدود ۳۲۰۰ تعاونی فرش دستباف داریم که تنها ۱۵۰۰تعاونی فعال هستند. تعاونی های کوچک در بخش تولید موفق عمل می کنند اما هنگام فروش و عرضه محصول به بازار داخلی و خارجی با مشکل مواجه می شوند چرا که زیر ساخت های مناسبی ندارند. در نتیجه اشتغال زایی آنها پایدار نیست و فرش ها در انبارها خاک می خورند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف ایران بیان کرد:دومین مورد حمایت های دولتی است. از زمان ادغام وزارت تعاون با وزارت کار مشکل اختصاص بودجه شدید تر شد. معاونت تعاون به دلیل کمبود منابع مالی نتوانست برای برگزاری نمایشگاه بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با ما همکاری کند و همین امر موجب شد که تعداد تعاونی ها و استان‌های شرکت کننده کاهش پیدا کند. در این نمایشگاه ۳۷ تعاونی شرکت داشتند که ۱۵ تعاونی از استان آذربایجان شرقی هستند.

بهرامی با بیان اینکه اختصاص ردیف بودجه برای بخش تعاون در صنعت فرش دستباف است گفت: اتحادیه فرش دستباف روستایی که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می کند سالانه بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای حدود ۲۴۰تعاونی عضو کمک بلاعوض دریافت می کند. این در حالی است که اتحادیه تعاونی های فرش دستباف ایران با حدود ۳۲۰۰ تعاونی روستایی و شهری هیچ ردیف بودجه ای ندارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.