تورم تابستان ۸.۹ درصد

۷ دلیل کاهش تورم از دید دولت

|
0 دیدگاه

وزارت اقتصاد در گزارشی میانگین نرخ تورم در پایان تابستان ۹۵ را ۸.۹ درصد و تورم دوازده ماهه منتهی به شهریورماه جاری را ۸.۷ درصد پیش بینی کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی تحت عنوان بررسی روند گذشته و پیش بینی تورم برای تابستان ۹۵ هفت دلیل را به عنوان مهمترین عوامل کاهش نرخ تورم از جمله کاهش تورم جهانی، انضباط مالی و پولی دولت، از بین رفتن اثر شوک های وارده به اقتصاد( مانند تلاطم های ارزی و اجرای هدفمندی یارانه ها)، تعدیل انتظارات تورمی جامعه (‌ثبات سیاسی و اجرای برجام)، کاهش نرخ رشد شاخص قیمت تولید کننده، ثبات در بازار مسکن و کاهش رشد بخش تقاضا در اقتصاد اعلام کرد.

همچنین در گزارش معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد آمده است که نرخ تورم در مرداد ماه امسال ۸٫۹ درصد و پیش بینی آن برای پایان شهریورماه جاری ۸٫۷ درصد است. این در حالی است که نرخ تورم در تیرماه امسال ۹٫۲ درصد، خردادماه ۹٫۷ درصد، اردیبهشت ۱۰٫۴ درصد و فروردین ماه ۱۱٫۲ درصد بوده است. از سوی دیگر نرخ تورم در اسفندماه سال گذشته ۱۱٫۹ درصد، در بهمن ماه ۱۲٫۶ درصد، دی ماه ۱۳٫۲ درصد، آذرماه ۱۳٫۷ درصد، آبان ماه ۱۴٫۳ درصد، مهر ماه ۱۴٫۸ درصد، شهریورماه ۱۵٫۱ درصد و مردادماه ۱۵٫۴ درصد بوده است.

پیش بینی سهم بخش ها در افزایش شاخص بهای مصرف کننده در تابستان ۹۵

در بهار ۹۵ بخش های مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها با ۳۶٫۱ درصد، بهداشت و درمان با ۱۷٫۵ درصد و حمل و نقل با ۹٫۷ درصد، بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص بهای مصرف کننده داشته اند. برای تابستان ۹۵ هم پیش بینی می شود که بخش های مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها، خوراکی ها و آشامیدنی ها و بهداشت و درمان بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص بهای مصرف کننده خواهند داشت.

بر این اساس سهم دخانیات ۰٫۵ درصد، سهم ارتباطات ۰٫۶ درصد، سهم رستوران و هتل ۲٫۳ درصد، تفریح و امور فرهنگی ۲٫۵ درصد، اثاث، لوزام و خدمات مورد استفاده در خانه ۳٫۴ درصد، تحصیل ۳٫۷ درصد، کالاها و خدمات متفرقه ۵٫۱ درصد، پوشاک و کفش ۵٫۲ درصد و حمل و نقل ۷٫۷ درصد برآورد شده است.

تورم میانگین برای شاخص کل برای تابستان ۸٫۹ درصد پیش بینی شده است. از میان اجزای شاخص قیمت مصرف کننده بیشترین میزان تورم به گروه تحصیل با ۲۰٫۶ درصد و گروه بهداشت و درمان با ۱۷٫۲ درصد اختصاص دارد و کمترین میزان این نرخ به گروه دخانیات با ۲٫۴ درصد و گروه اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه با ۴٫۷ درصد تعلق خواهد داشت.

همچنین اجزای تشکیل دهنده پیش بینی نرخ تورم میانگین دوازده ماهه منتهی به تابستان ۹۵ شامل ۱۲ بخش است که خوراکی ها و آشامیدنی ها ۵٫۳ درصد، پوشاک و کفش ۸٫۳ درصد، مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها ۱۱٫۰ درصد، حمل و نقل  ۸٫۵ درصد، ارتباطات ۵٫۳ درصد، تفریح و امور فرهنگی ۹٫۵ درصد، رستوران و هتل ۱۲٫۴ درصد و کالاها و خدمات متفرقه ۱۰٫۱ درصد می باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.