آخرین آمار صدور گواهی معاینه فنی در تهران

|
0 دیدگاه

با گذشت یک هفته از لغو موقت طرح جدید ترافیکی در محدوده مرکزی پایتخت، طول صف‌های مراکز معاینه فنی شکسته شد و به نظر می‌رسد آمادگی اجرای این طرح که در گام نخست ترکیبی از تجربه جهانی موسوم به «LEZ» و طرح زوج و فرد خواهد بود، فراهم شده است.

برابر آمار ستاد مرکزی معاینه فنی تهران، ۷۲ درصد از خودروهای پلاک تهران با عمر بیش از پنج سال که ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند، طی ۱۲ ماه گذشته به مراکز مجاز تهران یا سایر شهرها مراجعه کرده‌اند و گواهی آنها اکنون معتبر است.

کسانی که در اخذ معاینه فنی سهل‌انگاری کرده بودند نیز در طول ۱۰ روز سپری شده از مهرماه به مراکز مذکور مراجعه کرده‌اند به نحوی که متوسط مراجعه روزانه به مراکز معاینه فنی تهران در روزهای پاییز، ۶ هزار مورد بوده که نسبت به ایام مشابه سال گذشته، ۴۰۰ درصد افزایش داشته است.

سید نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی تهران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، با بیان اینکه در طول ۱۰ روز سپری شده از مهرماه حدود ۶۰ هزار خودرو پلاک تهران موفق به اخذ برگه معاینه فنی شده‌اند، گفت: با احتساب یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودروی پلاک تهران که در طول یک سال اخیر برگه معاینه فنی دریافت کرده‌اند و با لحاظ آمار یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودروی پلاک تهران بالای پنج سال که پلیس اعلام کرده است، اکنون کمتر از ۵۰۰ هزار خودرو فاقد معاینه فنی باقی مانده که عملا تعداد زیادی از آنها خودروهای فرسوده، کاربراتوری یا معیوبی هستند که به دلیل نقص فنی از مراجعه به مراکز معاینه فنی خودداری می‌کنند، چراکه مالکان آنها مطلع هستند با این شرایط امکان اخذ برگه معاینه فنی را نخواهند داشت.

حسینی‌منش با اشاره به اینکه مراجعات به مراکز معاینه فنی تهران همچنان پر تعداد است و هنوز سرمان خلوت نشده، افزود: طی روزهای گذشته با اطلاع‌رسانی گسترده‌ای که صورت گرفت طول صف‌های معاینه فنی به ویژه در مراکز واقع در شمال شهر شکسته شد و خودروها در تمام مراکز مجاز سطح شهر توزیع شدند.

از طرفی خدمت‌رسانی در دو شیفت کاری موجب تسریع در اخذ معاینه فنی خودروها شده است اما در صورت دستور مقامات ذی‌ربط، این ستاد آمادگی و ظرفیت ارائه خدمت در شیفت سوم را دارد.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی تهران درباره زمان دقیق از سرگیری طرح جدید ترافیکی که به موجب آن مجوز تردد در محدوده مرکزی شهر علاوه بر تطبیق پلاک خودرو با زوج یا فرد بودن روز، نیازمند گواهی معاینه فنی معتبر است، گفت: ما هم خبر توقف ۱۰ روزه اجرای طرح توسط پلیس راهنمایی و رانندگی را فقط از رسانه‌ها شنیدیم و هیچ مدارک مستدلی در این رابطه در اختیار ما قرار نگرفته است. بنابراین برای بنده به‌عنوان نماینده شهرداری تهران در اجرای این طرح، همچنان مصوبه شورای عالی ترافیک مبنی بر اجرای طرح از ابتدای مهرماه ملاک عمل است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.