آرامکو قیمت نفت خود را کاهش داد

|
0 دیدگاه

عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، قیمت نفت خود در بازار آسیا و شمال غرب اروپا را در ماه نوامبر کاهش داد. قیمت اکثریت نوع های مختلف نفت این کشور در سایر بازارها نیز کاهش یافته است.

به نقل از بلومبرگ، شرکت آرامکوی عربستان در بیانیه ای اعلام کرد، قیمت رسمی نفت سبک «عرب لایت» خود در بازار آسیا را ۲۵ سنت کاهش داده و به ۴۵ سنت کمتر از شاخص منطقه ای رسانده است. پیش از این انتظار می رفت که این شرکت قیمت نفت «عرب لایت» خود در بازار آسیا را به میزان ۳۰ سنت در هر بشکه کاهش دهد و به ۵۰ سنت کمتر از شاخص منطقه ای برساند.
اوپک هفته گذشته برای اولین بار در ۸ سال اخیر تصمیم گرفت تولید خود را کاهش دهد. این تصمیم بدان معناست که اوپک سیاست ۲ سال اخیر خود در زمینه تولید الا و از میدان به در کردن رقبا را کنار گذاشته است.

اتخاذ این سیاست تحت فشار عربستان موجب شده تا بازار جهانی نفت با مازاد عرضه مواجه شود.

مت استنلی، تحلیلگر بازار نفت گفت: «دستور کار شرکت آرامکو همچنان گرفتن سهم بیشتر از بازار است… حتی اگر اوپک تصمیم گرفته باشد که برای تقویت قیمت ها تولید خود را کاهش دهد، آنها سعی خواهند کرد تا حد ممکن قیمت هایشان را رقابتی نگه دارند.»

قیمت نفت برنت از زمان توافق الجزایر برای کاهش تولید، حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است. ۱۴ کشور عضو اوپک در ماه سپتامبر روزانه ۳۳٫۷۵ میلیون بشکه نفت تولید کردند. این کشورها توافق کرده اند تولید خود را به ۳۲٫۵ تا ۳۳ میلیون بشکه کاهش دهند.

بر اساس بیانیه آرامکو، این شرکت تفاضل قیمت نفت عرب لایت خود با نفت خام آمریکا را ۱۰ سنت کاهش داده و به ۳۵ سنت رسانده است. نفت اکسترا لایت عربستان تنها نو نفتی بوده که در بازار آمریکا افزایش قیمت داشته است.

عربستان قیمت نفت خام خود در بازارهای شمال غرب اروپا و منطقه مدیترانه را نیز کاهش داده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.