آغاز معاملات ثانویه اوراق سلف گندم از امروز

|
0 دیدگاه

معاون توسعه بازار فرابورس گفت: فرآیند توسعه بازار بدهی در ایران به تازگی صورت گرفته و باید برای رشد و به ثمر رسیدن آن اقدامات موثری صورت گیرد.

غلامعلی‌پور در نشست خبری صبح امروز در خصوص تامین مالی گندمکاران از طریق بازار سرمایه گفت: هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه صورت گرفته و معاملات ثانویه اوراق سلف گندم در بازار سرمایه امروز شروع به کار کرد.

وی در ادامه افزود: تامین مالی از طریق بازار سرمایه وادامه این روند توسط دولت از سال گذشته آغاز و در بخش‌های مختلفی صورت گرفته و این تامین مالی با ابزارهای متفاوت در سرمایه در مراحل مختلف اسلامی بودن، مقررات کمیته فقهی و دستور العمل‌ها در سازمان بورس تدوین شده است.

معاون توسعه بازار فرابورس با اشاره به استفاده دولت از ظرفیت بازار سرمایه یادآور شد: دولت در بحث استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه اقدامات موثری انجام داده است و با توجه به اینکه اقتصاد کشور در سال‌های گذشته بانک محور بوده این تامین مالی از طریق بازار سرمایه می‌تواند باعث شود تا دولت در زمان کوتاه‌تری بدهی خود را با  پیمانکاران تسویه کند و این روند شروع  خوبی برای رشد جایگاه بازار سرمایه در بازار تامین مالی به حساب می‌آید.

معاون توسعه بازار فرابورس اظهار کرد: در مهرماه سال گذشته اولین تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه با انتشار اوراق بدهی صورت گرفته که خوشبختانه با وجود ظرفیت و زمان بازپرداخت این اوراق در کوتاه مدت استقبال خوبی از آن صورت گرفت دولت توانست در زمان مقرر بدهی خود را پرداخت کند.

وی در خصوص سایر ابزارهای بازار سرمایه گفت: علاوه بر اوراق بدهی اسناد خزانه، اوراق اجاره، اوراق مرابحه نیز ابزاری است که در بازار سرمایه از آن استفاده می‌شود و از این طریق دولت می‌تواند مطالبات کشاورزان را پرداخت کند.

غلامعلی‌پور اظهار کرد: پرداخت سود اوراق اجاره شش ماهه و اوراق مرابحه یکساله پرداخت می‌شود و نشان از این دارد که دولت باید در زمان مقرر بدهی خود را پرداخت و به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند.

معاون توسعه بازار فرابورس در انتها خاطر نشان کرد: فرآیند توسعه بازار بدهی در ایران تازه پا بوده و باید برای رشد و توسعه آن مراقبت‌های خاصی صورت گیرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.