آقای وزیر، ۲٫۴ میلیون شغل با کدام استدلال؟

|
0 دیدگاه

در حالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونان وی مدعی هستند که در دولت یازدهم دو میلیون و ۴۰۰ هزار شغل ایجاد شده که مرکز آمار از گزارش دیگری خبر می‌دهد.

در حال حاضر مشکل بیکاری به بحران تبدیل شده و تنها ۹ ماه و نیم از عمر دولت باقی مانده است؛ دولتی که کمک به اشتغال کشور و کاهش نرخ بیکاری را در زمره شعارهای خود قرار داده بود.

اگرچه موج ایجاد شده از بیکاری در کشور ناشی از سیاست‌های غلط و بی‌تدبیری دولت گذشته است، اما انتظار می‌رفت که امیدی که در دل جامعه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ایجاد شده بود، زنده شود و ایجاد اشتغال به طور محسوس در جامعه دیده شود.

حال در این شرایط که به هیچ‌وجه در حوزه اشتغال، بهبود شرایطی حس نمی‌شود و حتی گزارش مرکز آمار ایران نیز از افزایش نرخ بیکاری به ۱۲٫۲ درصد خبر می‌دهد، اما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونان وی، از ایجاد ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۹۱ تعداد جمعیت فعال اقتصادی در این سال حدود ۲۴ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۵۰۶ نفر بود و در عین حال، جمعیت بیکار ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۵۸ نفر گزارش شده بود. آمار بازار کار در سال ۱۳۹۲ نیز حاکی از آن است که تعداد جمعیت فعال اقتصادی حدود ۲۳ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۵۵۱ نفر و تعداد افراد بیکار در این بازه زمانی ۲میلیون و ۴۸۸ هزار و ۳۷۲ نفر است که میزان شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۱۷۹ نفر است. مقایسه آماری تعداد شاغلان سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ حکایت از آن دارد که در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۸۴ هزار و ۸۳۱ نفر به جمعیت  شاغل در کشور اضافه شده است.

از سوی دیگر در سال ۱۳۹۳ نیز بیانگر آن است که تعداد جمعیت فعال در این سال ۲۳ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۴۶۹ نفر و تعداد بیکار ۲میلیون و ۵۱۴ هزار و ۱۶۶ نفر است و تعداد افراد شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۰۳ نفر است. مقایسه آماری تعداد شاغلان سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ بیانگر این است که در سال ۹۳ حدود ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر از تعداد شاغلان در سال ۹۳ کم شده است. یعنی ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر از شاغلان موجود شغل خود را از دست داده و در صف بیکاران قرار گرفته‌اند.

چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۴ نیز حکایت از آن دارد که ۲۴ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۱۷۷ نفر جمعیت فعال در این سال و تعداد بیکاران ۲ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۰۹۲ نفر است که تعداد افراد شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۵ نفر است.  همچنین مقایسه آمار تعداد شاغلان در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ با توجه به این‌که تعداد شاغلان از ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۰۳ نفر در سال ۹۳ به ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۵ نفر در سال ۹۴ رسیده، یعنی ۶۶۷ هزار و ۷۸۲ نفر در سال ۹۴ به تعداد شاغلان افزوده شده است. بنابراین طبق گزارش مرکز آمار ایران طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ در مجموع ۸۱۱ هزار اشتغال‌زایی خالص صورت گرفته که با ادعای ایجاد دو میلیون و ۴۰۰ هزار شغل اختلاف فاحش ۱٫۶ میلیون نفری دارد.

البته ممکن است که وزیر کار آمار اشتغال‌زایی فصل بهار ۹۵ را هم به آمار قبلی اضافه کرده باشد که هرچند به‌لحاظ کارشناسی مقایسه آمار سالانه با فصلی ایراد دارد، ولی با فرض افزودن ۷۵۰ هزار شغل ایجاد شده در بهار ۹۵ به آمار سه سال گذشته، باز هم اختلاف ۸۵۰ هزار نفری در آمار اعلامی دولت با گزارش مرکز آمار ایران وجود دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.