آمادگی دولت برای افزایش نقش بازار سرمایه در اقتصاد

|
0 دیدگاه

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اشتغال و تولید را دغدغه همه ارکان نظام عنوان کرد و گفت: نقش بازار سرمایه در حوزه اقتصاد ایران قابل توجه است و دولت نیز برای افزایش این نقش آمادگی دارد.

«ابوذر ندیمی» گفت: هم اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ایران اندکی بیش از ۲۰ درصد است که البته این ظرفیت در بورس وجود دارد که تا ۵۰ درصد افزایش یابد و خود را به بازار پول نزدیک کند.
این نماینده سابق مجلس افزود: در قانون برنامه این فرصت به مدیران بازار سرمایه داده شده است که بورس را بر اساس ایده محوری و پروژه گرایی، مدیریت کنند، به نحوی که هم کارآفرین مورد حمایت باشد و هم سهم بازار سرمایه در اقتصاد کلان و تامین مالی پروژه ها افزایش یابد.
وی با استقبال از فضای مثبت پس از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و سفرهای هیات های سرمایه گذار خارجی به کشور گفت: به طور کلی هرگونه ارتباط ایران با جهان خارج به خصوص اروپای غربی که اقتصاد و صنعت ما بیشتر به آن وابسته است، می تواند هم بر بازار سرمایه و هم بر اقتصاد کلان ما اثرگذار باشد و فضای کسب و کار را متحول کند.
مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: این تحولات می تواند از طریق ایجاد فضای روانی مثبت، انعقاد قراردادهای جدید، رفع کامل موانع بانکی و سرمایه گذاری های مشترک، اجرای پروژه ها در زمان کوتاه تر و همچنین کاهش هزینه ها محقق شود.
ندیمی همکاری دولت و مجلس را برای تقویت قدرت تسهیلات دهی بانک ها ضروری دانست و افزود: با توجه به اینکه اقتصاد کشور همچنان «بانک‌محور» است و بانک ها نیز با محدودیت هایی در تسهیلات دهی به بخش تولید مواجه اند، باید این مشکلات بر طرف شود.
وی با انتقاد از فرآیند فعلی گردش نقدینگی در کشور گفت: گردش نقدینگی در دنیا حداقل ۳۰ تا ۴۰ بار در سال است، حال آنکه در کشور ما یکی دوبار بیشتر نیست.
مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی از نمایندگان مجلس نیز خواست برای گشایش اقتصاد کشور با تقویت قوانین کارآمد و حذف مقررات مزاحم به دولت کمک کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.