آموزش برای ارتقاء امنیت پرواز در فرودگاه گیلان

|
0 دیدگاه

مدیرکل فرودگاه گیلان بیان کرد: فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت به لحاظ امکانات و تجهیزات در ردیف فرودگاه های برتر کشور است و در این راستا ارتقاء امنیت پرواز با آموزش های مداوم توسعه می یابد.

غلامرضا کریم آقایی افزود: دوره های آموزشی صلاحیت پروازی و وارسی سیستم های کمک ناوبری و کمک بازرسی، یکی از دوره های آموزشی است که در آستانه زمستان برای کارکنان ادارات مراقبت پرواز، مهندسی الکترونیک هواپیمایی و یگان حفاظت هواپیمایی این فرودگاه برگزار شده است.
وی اظهار کرد: هدف از مراقبت پرواز جلوگیری از برخورد میان هواپیماها و موانع در سطح فرودگاه‌ها و از طرف دیگر ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای حرکت روان ترافیک (عبور و مرور) هوایی و ارائه اطلاعات ضروری برای حفظ ایمنی پروازها و کمک در مواقع بحرانی به هواپیماست.
وی اضافه کرد: وارسی پروازی دستگاه‌های کمک ناوبری بر اساس استانداردهای ایکائو و انکس ۱۰ انجام می شود و براساس داکیومنت ۸۰۷۱ سازمان جهانی هواپیمایی کشوری کلیه وارسی های زمینی اعم از گراند چک و اندازه گیری سیگنال‌ها توسط آنالایزرهای مربوطه، قبل از انجام وارسی پروازی به صورت دوره ای صورت می گیرد.
کریم آقایی همچنین با توجه به بروز مشکلات زمستانی همه ساله در این فرودگاه یادآور شد: کمیته عملیات برف‌روبی فرودگاه رشت به منظور ایجاد هماهنگی و آمادگی واحدهای مرتبط برای عملیات برف‌روبی در مواقع بارش برف احتمالی تشکیل جلسه داده است.
وی اظهار کرد: تجهیزات خودرو، منابع انسانی و پشتیبانی در زمان بارش برف از جمله مواردی است که لازم است پیش بینی آن قبل از شروع سرمای زمستانه انجام گیرد.
آقایی امکانات و تجهیزات اداره‌کل فرودگاه گیلان را مثبت ارزیابی کرد و افزود: این اداره‌کل در مواقع بارش برف براساس اولویت‌بندی، عملیات برف‌روبی را انجام خواهد داد که سطوح پروازی اولویت اول و دسترسی به سیستم‌های کمک ناوبری، جاده حفاظتی، مسیر تردد مسافرین ورودی و خروجی به فرودگاه و پارکینگ خودرو اولویت‌های بعدی فرودگاه رشت در حین برف‌روبی خواهند بود.
فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت ، سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار ساخته شده است؛ این فرودگاه تنها فرودگاه گیلان در هفت کیلومتری جاده رشت انزلی ، حدود ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد بندرانزلی واقع شده و به سیستم های کمک ناوبری دقیق و ارتباطی مجهز است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.