آیا اپراتور چهارم تلفن همراه در ایران ام تی انی می‌شود؟

|
0 دیدگاه

مذاکرات طولانی مقامات ایرانی برای یافتن یک سرمایه گذار خارجی برای اوپراتور چهارم تلفن همراه در حال به نتیجه رسیدن است.

به نظر می رسد که مذاکرات طولانی مقامات ایرانی برای یافتن یک سرمایه گذار خارجی برای اوپراتور چهارم تلفن همراه در حال به نتیجه رسیدن است.
«ایرانیان نت» شرکتی که انحصار ایجاد شبکه فیبر نوری ملی ایران را به دست آورده،  و قصد دارد یک شبکه اینترنت کابلی پرسرعت در سراسر کشور راه اندازی نماید رسما پرچم سفید را بالا برده است. این قرارداد انحصاری برای ۴ سال تنظیم شده بود.. ایرانیان نت، می باید در سال دوم فعالیت یک میلیون پورت، در سال سوم ۳ میلیون و در مجموع ۶٫۸۷۰ میلیون پورت فیبر نوری در پایان سال هشتم ایجاد می کرد. اما هیچ کدام از این تعهدات قراردادی محقق نشده است.
علت این پیشرفت کم نبود سرمایه کافی برای ادامه این پروژه تشنه سرمایه گذاری سنگین اعلام شده است. بر اساس گزارش ها، برای اجرای این پروژه تقریبا ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است و به دلیل دوره طولانی بازگشت سرمایه در این پروژه، سرمایه گذاران جندان به این پروژه علاقمندی نشان نداده اند.
در حالی که زمزمه هایی در مورد تمدید این قرارداد انحصاری با شرکت ایرانیان نت توسط وزارت ارتباطات ایران به گوش می رسد، خبرهایی در مورد فروش سهام این شرکت به یک سرمایه گذار خارجی شنیده می شود. شرکت بزرگ ام تی ان آفریقای جنوبی یکی از گزینه های عمده این واگذاری است. صحبت ها در مورد علاقمندی ام تی ان به این پروژه این روزها در رسانه های ایرانی مطرح می شود. اما در وهله نخست، شرکت ارتباطات زیرساخت، که نمایندگی دولت ایران در این پروژه را بر عهده دارد، تمایل دارد سهام خود را به شرکت ام تی ان بفروشد. با این حال، وضعیت اندکی تغییر کرده و ظاهرا ام تی ان با برنامه تجاری فعلی ای که ایرانیان نت تدوین کرده مشکل دارد.
به گفته منابع رسمی، ام تی ان قصد دارد ۴۹ درصد از این پروژه را خریداری نماید. در فضای فعلی پسابرجام، که ام تی ان می تواند درآمد حاصل از سرمایه گذاری در شرکت ایرانسل را به خارج از کشور منتقل نماید، دولت ایران به منظور جلوگیری از خروج پول شرکت ام تی ان از کشور، با این سرمایه گذاری موافقت کرده است.
اکنون باید یک ماه دیگر تا نهایی شدن قراردادها صبر کرد و منتظر اظهارات رسمی دو طرف در مورد سرنوشت این همکاری بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.