آیا روسیه در فریز نفتی شرکت می‌کند؟

|
0 دیدگاه

در حالی که بازار نفت در انتظار تصمیم بزرگی مبنی بر آغاز فریز و ثبات تولید کشورهای تولیدکننده نفت است، روسیه میزان تولید نفت خام خود را افزایش داده و حتی رکورد تولید نفت خام شوروی سابق را شکسته و جای سوال دارد که این افزایش تولید چه پیامی بر بازار نفت خواهد داشت؟

در حالی که تا چند وقت دیگر اجلاس آینده اوپک برگزار می‌شود و قبل از برگزاری این اجلاس دو کشور بزرگ تولید کننده نفت خام روسیه و عربستان بر سر فریز نفتی به مذاکره می‌نشینند روسیه بزرگترین تولید کننده نفت جهان شد.

این کشور در ماه جاری میلادی تولید نفت خود را به ۱۱میلیون و ۲۰۰هزار بشکه رسانده است و حال جای سوال دارد که افزایش قابل توجه تولید نفت روسیه که رکورد تولید نفت شوروی سابق را شکسته چه تاثیری بر بازار نفت مذاکرات باعربستان و فریز نفتی خواهد داشت.

در این رابطه مرتضی بهروزی فر به میزان گفت: در صنعت نفت همواره دو نوع تولید نفت وجود دارد که تولید پایدار ملاک اصلی به حساب می آید و زمانیکه کشور بتواند میزان تولید خود را در طی سه ماه ادامه دهد تولید پایدار رقم می خورد.

وی افزود: این افزایش تولید نفت از سوی روسیه به دنبال آن است تا اگر روسیه در فریز نفتی شرکت کرد از تولیدات گذشته آن کاسته نشود و در ظاهر با فریز نفتی همراهی کرده باشیم.

این کارشناس حوزه اقتصاد انرژی تاکید کرد: در حال حاضر روسیه با کاهش بودجه و کمبود منابع روبرو است و برای آنکه درآمد بیشتری از فروش نفت حاصل کند اوپک را در فریز نفتی همراهی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه تولید کشور روسیه توسط شرکتهای مختلفی انجام می گیرد خاطر نشان کرد: روسیه با یک حکم نمی تواند میزان تولید خود را ثابت یا کاهش دهد اما در مجموع می توان گفت روسیه در فریز نفتی شرکت می کند.

بهروزی فر خاطر نشان کرد: احتمال ادامه تولید نفت خام روسیه به میزان بیش از ۱۱میلیون بشکه در روز بسیار بعید است اما ادامه این روند بازار متشنج خواهد کرد.

وی در انتها گفت: کاهش قیمت نفت و بازگشت قیمت‌ها به ۴۰ دلار در هر بشکه به ضرر تمام کشورهای تولید کننده نفت است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.