ابهام در پایان خصوصی سازی

|
0 دیدگاه

در حالی که در بودجه امسال، برای واگذاریهای دولت مبلغ ۱۶ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان به سازمان خصوصی سازی تکلیف شده است، نگاهی به عملکرد این سازمان نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون تنها ۶۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سهم و املاک دولتی فروخته شده است.

در حالی که چندی پیش معاون سازمان خصوصی سازی گفته بود در بودجه امسال دولت، برای واگذاری شرکت‌های اصل چهل و چهاری به بخش خصوصی تا مبلغ ۱۶ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان به این سازمان تکلیف شده است، نگاهی به عملکرد واگذاریهای دولت نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون نشان می دهد تنها ۶۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سهم و املاک دولتی توسط سازمان خصوصی سازی در این مدت فروخته شده است که با توجه به مدت زمان باقی مانده از سالجاری تحقق ۱۶ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان تکلیف شده بیشتر به معجزه شبیه است.
با همه این تفاسیر از ۶۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سهم دولتی واگذار شده از ابتدای امسال تاکنون ۱۹۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بورس اوراق بهادار، ۵۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در فرابورس ایران و ۳۹۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از طریق مزایده به فروش رسیده است.
همچنین از واگذاریهای امسال ۵۵۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به صورت بلوکی، ۸۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به صورت تدریجی و ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به صورت ترجیحی واگذار شده است.
افزون بر این؛ از ۶۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سهم دولتی واگذار شده در این مدت ۶۳۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مربوط به شرکتهای گروه یک ماده دو قانون اصل ۴۴ و ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مربوط به شرکتهای گروه دو ماده ۲ این قانون بوده است.
این گزارش می افزاید: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی بنگاههای اقتصادی به ۳ بخش تقسیم می شوند. بخش اول شرکتهایی گروه یک هستند که باید ۱۰۰ درصد سهام آنها تا پایان برنامه چهارم در سال ۸۹ به بخش خصوصی واگذار می شد.
بخش دوم مربوط به شرکتهای گروه دو هستند که دولت مجاز است تا ۸۰ درصد سهام این بنگاهها را تا پایان سال ۹۲ به بخش خصوصی واگذار کند که به دلیل عدم توفیق دولتها در اتمام واگذاری سهام و نیز اجرای کامل سیاست خصوصی سازی در کشور، این مهلت تا پایان سال ۹۵ تمدید شده است. در بخش سوم و شرکتهای گروه سوم نیز مدیریت و مالکیت بنگاهها همچنان در دست دولت باقی خواهد ماند.
گفتنی است؛ بر این اساس و با توجه به کارنامه ضعیف سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام دولتی در سالجاری، بنظر می رسد باید منتظر تمدید واگذاریها در سال ۹۶ بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.