احتمال تمدید خصوصی سازی برای یک سال دیگر

|
0 دیدگاه

رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: اگر با وجود تمام تلاش ها، واگذاری ها تا پایان امسال به پایان نرسد، مجلس شورای اسلامی یک سال دیگر فرصت را تمدید خواهد کرد.

«میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» با بیان تعیین نقطه پایان برای خصوصی سازی توسط قانونگذار، افزود: به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی، بنا بود شرکت های گروه یک واگذاری ها تا سال ۱۳۸۹ و شرکت های گروه ۲ نیز تا سال ۱۳۹۳ عرضه و واگذار شوند و در گروه یک سهم ۲۰ درصد دولت حفظ می شود.
وی در ادامه، آماده نبودن شرکت ها برای واگذاری، نبود کشش بازار و نیز شرایط خاص کشور را از جمله علل عمده و دخیل در پایان نگرفتن واگذاری ها برشمرد.
پوری حسینی با اشاره به اینکه در سال جاری از هر دو گروه یک و ۲ شرکت هایی در لیست واگذاری ها حضور دارند، تصریح کرد: اگر واگذاری ها تا پایان امسال به اتمام نرسد ،تاریخ واگذاری ها توسط مجلس دوباره تمدید خواهد شد.
این مقام مسوول اذعان کرد: بطور منصفانه اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از قوانین محکم تصویب شده است که قانون نسبتا جامع و مانعی محسوب می شود و خلا خاصی در آن دیده نمی شود.
پیشتر این مقام مسوول اعلام کرده بود، واگذاری های انجام شده در طول ۱۵سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش ۱۴۲۰ میلیارد ریال بوده که در قالب واگذاری به عموم مردم، رد دیون و سهام عدالت بوده است.
همچنین «سیدجعفر سبحانی» مشاور مدیرکل سازمان خصوصی سازی پیش از این اظهارکرده بود، شرکت های گروه یک باید ۱۰۰ درصد سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شود اما دولت می تواند تا ۲۰ درصد سهام شرکت های گروه ۲ را نگه داشته و ۸۰ درصد را به بخش خصوصی واگذار کند.
به گفته این مقام مسوول، شرکت هایی مانند خبرگزاری صدا و سیما که در گروه ۳ قرار می گیرند، به هیچ عنوان نباید واگذار شوند.
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی یادآور شده بود، قرار بود شرکت های قرار گرفته در گروه ۱ تا سال ۱۳۸۹ و گروه ۲ تا پایان سال ۱۳۹۳ به بخش خصوصی واگذار شوند اما این اهداف به دلایلی به طور کامل محقق نشد.
به گفته وی، مجلس شورای اسلامی در مصوبه هایی، واگذاری این شرکت ها را تا پایان سال ۱۳۹۴ و پس از آن سال ۱۳۹۵ تمدید کرد

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.