احتمال شیوع تب برفکی در دام‌های سنگین

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: با توجه به کمتر بودن واکسیناسیون دام‌های سنگین نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته احتمال شیوع تب‌برفکی در سرما و فصل زمستان وجود دارد و در زمینه‌ی بیماری لکه سفید میگو در سال جاری تنها ۳۶ مزرعه پرورشی آلوده شدند که نسبت به سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است.

مهدی خلج در نشست خبری امروز به مناسبت روز ملی دامپزشکی، اظهار کرد: امسال با توجه به این‌که در نظر داشتیم واکسیناسیون دام‌های سبک به صورت کاملا رایگان و واکسیناسیون دام‌های سنگین به صورت بهادار انجام شود، در فصل بهار بیشتر از پیش‌بینی‌های صورت گرفته یعنی در به تعداد ۲۸ میلیون راس واکسیناسیون دام سبک انجام شد، اما دام‌های سنگین ۵۵ درصد پیش‌بینی‌های صورت گرفته، یعنی به تعداد ۲.۸ میلیون راس از چهار میلیون راس دام پیش‌بینی شده واکسیناسیون انجام شده که در این راستا پیش‌بینی می‌شود با توجه به کمتر بودن میزان واکسیناسیون نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته احتمال شیوع بیماری تب برفکی در سرما و فصل زمستان وجود دارد.

وی افزود: در این راستا برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش واکسیناسیون در دستور کار قرار دارد و درصددیم تا بهای واکسیناسیون را سازمان پرداخت کند و دامداران تنها بهای حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومانی واکسن را پرداخت کنند که برای هر راس دام بیش از شش میلیون تومانی هزینه گزافی به نظر نمی‌رسد.

رئیس سازمان دامپزشکی همچنین در خصوص پرورش میگو و بیماری لکه سفید اینگونه آبزی، ادامه داد: اقدامات سازمان دامپزشکی در زمینه‌ی مقابله با بیماری لکه سفید میگو به گونه‌ای بوده است که بسیاری از پرورش‌دهندگان همواره از تلاش‌های دامپزشکان این سازمان تقدیر و تشکر می‌کند و این بیماری از نظر میزان شیوع و تعداد کانون‌های آلوده نسبت به سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است به گونه‌ای که در سال گذشته ۲۰۲ کانون ویروس لکه سفید میگو وجود داشت و امسال تعداد کانون‌های آلوده به ۳۶ مزرعه کاهش پیدا کرده است.

خلج اضافه کرد: همچنین در خصوص بیماری VHS قزل‌آلا می‌توان گفت که تعداد کانون‌های آلوده از ۳۲۲ کانون در سال ۱۳۹۲ به ۶۲ کانون در سال جاری کاهش یافته است، اما سیستم پرورش قزل‌آلا به دلیل کاهش آب‌ها و تغییر اقلیم باید به سمت تغییر ساختار و مکانیزاسیون حرکت کند.

وی اعلام کرد: سازمان دامپزشکی در صدور مجوزهای تولید، بهره‌برداری، صادرات، واردات و غیره هیچ‌گونه امضای طلایی ندارد و براساس قانون، صادرات لبنیات و آبزیان به روسیه و کشورهای عضو فدراسیون روسیه هیچ مشکلی ندارد و سازمان دامپزشکی به یکی از کشتارگاه‌های روسیه مجوز صادرات گوشت منجمد گوساله بدون استخوان را به ایران داده است.

رئیس سازمان دامپزشکی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تخلف یک شرکت دولتی تولیدکننده واکسن، تاکید کرد: طبق بخشنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به همه ادارات کل داده شده فرقی نمی‌کند تولید یا توزیع‌کننده واکسن چه کسی باشد و باید شرایط نگهداری واکسن و منشأ آن مشخص باشد و در صورتی که این شرایط مخالف بخشنامه‌های آن باشد، با آن برخورد می‌کنیم و بدیهی است که در مواردی دیگر ارگان‌ها به ما موضوع را اطلاع می‌دهند و به ما کمک می‌کنند و فرقی نمی‌کند چه کسی به موضوع دسترسی پیدا کرده است.

خلج افزود: این داروها هنوز به مرحله توزیع نرسیده بوده و دوستان ما در سازمان دامپزشکی در مرحله توزیع نظارت می‌کنند، چراکه بخش خصوصی اگر واکسنی را از خارج از کشور بیاورد یا آن را تولید کند سیستم‌های سرخانه آنها را بررسی می‌کنیم و در صورتی که این شرایط مناسب نباشد، حتی اگر تاریخ مصرف معتبر داشته باشد، از مصرف آن جلوگیری می‌شود.

به گفته وی، کشور واکسن‌های موسسه رازی در یک سردخانه تحت نظارت این موسسه بوده‌اند و هنوز به مرحله توزیع نرسیده بوده‌اند و برای ما تولیدکنندگان دولتی و خصوصی تفاوتی ندارند و در صورتی که اطلاعات گفته شده تأیید شود موضوع را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی تصریح کرد: ما به دنبال تولید دارو و واکسن با اثربخشی و کیفیت بالاتر هستیم و در هر شرایطی که مغایر با آیین‌نامه سازمان دامپزشکی باشد، برخورد قانونی با متخلفان انجام می‌شود.

خلج با اشاره به آخرین اقدامات این سازمان در حوزه‌های مختلف واکسیناسیون دام و طیور، ‌ گفت: میزان بازرسی‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش ۴۵ درصدی داشته و ۱۸۱ عامل بیماری پایش و رصد شده است.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت بیماری تب برفکی اعلام کرد: ‌برای اینکه این بیماری ریشه‌کن شود به ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم در حالی که کل اعتبار دامپزشکی برای همه کارها ۶۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

رئیس سازمان دامپزشکی درباره‌ی نتایج آخرین آزمایش‌های انجام شده در زمینه آنفلوآنزای پرندگان نیز اظهار کرد: اکنون کشورهای آمریکا، دانمارک، ‌فرانسه، چین، هند و خیلی از کشورهای آفریقایی درگیر آنفلوآنزا هستند و با توجه به مهاجرت پرندگان ممکن است این مسئله به کشور ما هم سرایت کند، چرا که ‌برنامه ملی پایش و مراقبت در همین حوزه در سه عرصه تعریف شده که نمونه‌برداری بالینی و نمونه‌برداری از پرندگان زینتی، بازارهای سنتی و عرصه طیور صنعتی و روستایی آغاز شده است.

خلج گفت: از ۱۷ شهریور ماه با حضور دامپزشکان در بازار سنتی پرندگان و طیور صنعتی به ویژه در روستاها نمونه‌برداری آغاز شده و در سه مرحله ۳۵ نمونه سرمی و ۸۰۰۰ نمونه مولکولی از ۱۸۰۰ واحد پرورش طیور صنعتی و روستایی دریافت شد، اما ویروس این بیماری در این نمونه‌ها دیده نشده و در حال حاضر مشکلی نداریم اما در حالت آماده‌باش هستیم.

وی تاکید کرد: مردم از جابجایی طیور بدون مجوز سازمان دامپزشکی در سراسر کشور خودداری کنند مضاف بر اینکه از خرید مرغ زنده در جاده‌ها و اماکن به شدت بپرهیزند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.