ادغام بنگاه‌های اقتصادی، راهکار کشورهای حاشیه خلیج فارس برای دوران نفت ارزان

|
0 دیدگاه

بر اساس اعلام بانک آمریکا، کشورها و شرکت های منطقه حاشیه خلیج فارس برای تداوم بقا در شرایط قیمت های پایین نفت در حال روی آوردن به ادغام بنگاه های اقتصادی هستند.

در حالی که قیمت نفت همچنان در ارقام پایینی قرار دارد، سرمایه گذاران در خاورمیانه در حال روی آوردن به ادغام بنگاه های اقتصادی مختلف هستند.
بانک آمریکا اعلام کرد، با توجه به تداوم قیمت های پایین نفت که دولت ها و شرکت ها را برای یکپارچه سازی صنایع پراکنده شان تحت فشار قرار داده است، فعالیت های خرید و ادغام در منطقه خلیج فارس افزایش خواهد یافت.
وادیح بوئیز، رئیس بخش شرکت ها و سرمایه گذاری در خاورمیانه و شمال آفریقای بانک آمریکا در این باره گفت: «کاهش قیمت نفت مردم منطقه را وادار کرده تا برگردند و بار دیگر به صورت جدی صورت دارایی ها و سرمایه گذاری های خود را آنالیز کنند… آنها در حال اتخاذ تصمیمات مهمی هستند تا صورت دارایی های موجود خود را عقلانی تر کنند، وابستگی شان به اهرم های مختلف را کاهش دهند و یکپارچه سازی را تشویق نمایند.»
کاهش بیش از ۵۰ درصدی قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون دولت های مختلف از عربستان تا امارات را وادار کرده تا هزینه های خود را کاهش دهند، دارایی های خود را به بخش خصوصی واگذار کنند و کسب و کارهای مختلف در بخش هایی نظیر بانکداری را یکپارچه سازند. پول صرف شده برای خرید شرکت های مختلف در خاورمیانه و آفریقا در سه ماهه گذشته تقریبا ۳۰۰ درصد رشد داشته و به حدود ۳۰ میلیارد دلار رسیده است که بیشترین رقم در طی حداقل ۱۲ سال گذشته محسوب می شود.
در یکی از بزرگترین معاملات منعقد شده در منطقه خلیج فارس، ابوظبی موافقت کرده که بانک ملی ابوظبی و فرست گالف بانک با یکدیگر ادغام شوند و بانکی با دارایی حدودا ۱۷۵ میلیارد دلاری تشکیل دهند. ارزش بازار این دو بانک ادغام شده تقریبا ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است. بوئیز افزود، من انتظار دارم در بخش بانکی برای کاهش هزینه ها و افزایش کارایی ادغام های بیشتری اتفاق بیافتد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.