ارائه اینترنت بروی فیبر به ضرر کاربران

|
0 دیدگاه

با اجرای عملیات کابل برگردان از سوی شرکت مخابرات اینترنت افرادی که برپایه کابل مس بنا نهاده شده، قطع شده است و به نظر می‌رسد به دلیل غیراقتصادی بودن سرمایه گذاری ارائه خدمات برپایه فیبر نوری از سوی شرکت‌های بخش خصوصی، افراد باید مشتری مخابرات شوند یا به طور کل قید اینترنت ADSL را بزنند.

از ابتدای مهرماه مخابرات استان تهران به صورت جدی طرح کابل برگردان را در سطح استان تهران و البرز پیگیری می‌کند، عملیات کابل برگردان تلفن برای رهایی شهر از کابل‌های مسی قدیمی و جایگزینی آن‌ها با فیبر نوری انجام می‌شود.

این عملیات در ظاهر و باطن بسیار خوب و مناسب ارزیابی می‌شود زیرا با ارتقا تکنولوژی زیرساخت‌های کشور ارتقا پیدا می‌کند و با علم روز کشور پیش می‌رود البته نباید فراموش کرد که از چند سال گذشته نام فیبر نوری بر سر زبان‌ها افتاده است.

زیرساخت‌های ارائه خدمات اینترنت ADSL در حال حاضر در اکثر نقاط کشور بر پایه مس بنا نهاده شده است و اگر شرکت‌های خصوصی بخواهند این خدمت را به مشتریان خود ارائه دهند، باید از بستر کابل‌های مسی استفاده کنند یا تجهیزات زیرساختی خود را به روز کنند.

در حال حاضر در شهری همچون تهران تنها شرکت مخابرات توانایی پوشش ۱۰۰ درصدی اینترنت ADSL را دارا است و با کابل برگردان اخیر این موضوع در ذهن ایجاد می‌شود که مخابرات به دنبال رقابت ناسالم با شرکت‌های بخش خصوصی است، این موضوع در حالی بیان می‌شود که شرکت مخابرات تا ۴ ماه گذشته اینترنت ADSL بدون محدودیت حجم ارائه می‌کرد و در حال حاضر این خدمت را حذف و اینترنت دارای محدودیت را جایگزین آن کرده است.

در حال حاضر مشتریان شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت که در پی عملیات کابل برگردان اینترنت ADSL آن‌ها قطع شده است از این وضعیت آنچنان راضی نیستند زیرا نه مخابرات و نه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی قطع اینترنت مشتری را بر عهده می‌گیرند.

اپراتور یک شرکت خصوصی ارائه دهنده اینترنت ثابت در رابطه با قطع اینترنت در پی عملیات کابل برگردان به میزان گفت: مخابرات اجرای عملیات کابل برگردان را از قبل به شرکت ارائه دهنده خدمات اعلام نکرده است.

وی در پاسخ به این سوال که مشتری چه تصمیمی باید اتخاذ کند و هزینه پرداخت شده را چگونه باید دریافت کند، بیان کرد: احتمال بازگشت پول بسیار کم است زیرا قصور از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات نبوده و مشتری باید درخواست دریافت پول خود را به شرکت ارائه کند که بازگشت پول احتمال بسیار کمی دارد.

در این رابطه مشتری یک شرکت خصوصی ارائه دهنده ADSL که اینترنت آن قطع شده است، به میزان، گفت: مخابرات مدعی آن است که مقصر قطع دائمی اینترنت نه شرکت مخابرات است و نه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی و اگر عملیات کابل برگردان انجام نمی‌شد تلفن‌های تهران به طور کل قطع می‌شد.

در رابطه با تاثیر عملیات کابل برگردان بر روند فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ADSL مدیرعامل یک شرکت خصوصی گفت: جهان در حال حاضر به سمت فیبر نوری حرکت کرده است و شرکت مخابرات چاره‌ای جز حرکت به سوی فیبر نوری نداشته است.

نخجوانی با اشاره به اینکه، مسیر تکنولوژی به صورتی است که کابل‌های مس دیگر صرفه اقتصادی ندارد، افزود: برای آنکه شرکت‌های بخش خصوصی ارائه دهنده اینترنت ADSL بتوانند خدمات خود را به مشتری ارائه دهند، باید این امکان فراهم شود تا شرکت‌های خصوصی توانایی نصب تجهیزات خود را داشته باشند یا مخابرات و شرکت‌های خصوصی در پی مشارکت با یکدیگر تجهیزات را نصب کنند.

این مدیر یادآور شد: در پروانه فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت این اجازه ارائه شده تا کابینت‌های ارائه خدمات اینترنت بر بستر فیبر نوری نصب شود اما در حال حاضر نصب چنین کابینت‌هایی برای ۵۰ تا ۶۰ مشترک، صرفه اقتصادی برای شرکت ندارد.

نخجوانی افزود: در پی به صرفه نبودن نصب این تجهیزات در حال حاضر، هیچ از شرکت‌ها به سمت نصب کابینت ارائه خدمات بر بستر فیبر نوری حرکت نکرده و برای ارائه خدمات بر بستر فیبر نوری باید شرکت مخابرات با شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات ADSL همکاری داشته باشد.

LTE شرکت‌های ISP از بهار سال آینده
وی گفت: تنها راه پیش رو برای شرکت‌های ارائه دهنده ADSL مشارکت در راستای نصب کابینت ارائه خدمات بر بستر فیبر نوری و حرکت به سمت ارائه اینترنت بر پایه LTE است.

این مدیر حوزه ارتباطات، در پاسخ به این سوال که در پی عملیات اخیر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، دچار ضرر و زیان شده‌اند، گفت: متاسفانه حجمی از مشتریان در پی قطع اینترنت از شرکت جدا شده‌اند و طبق مصوبه قانونی باید شرکت مخابرات اجرای چنین عملیات‌هایی را از چند ماه قبل اعلام کند.

نخجوانی یادآور شد: در رابطه با آینده فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت بر پایه فیبر نوری و همکاری با شرکت مخابرات، کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات جلساتی را با شرکت مخابرات دارد که نتیجه آن در طی چند ماه آینده مشخص خواهد شد.

وی در انتها تاکید کرد: کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت مجوز ارائه خدمات اینترنت بر پایه LTE با فرکانس ۲۳۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز را دریافت کرده و پیش بینی می‌شود این خدمت از اوایل سال آینده ارائه شود.

برخی از شرکت‌ها مدعی آن هستند که برای ارئه خدمات بروی فیبر نوری سرمایه گذاری‌هایی را در شهرستان‌هایی همچون فارس و مازندران انجام داده‌اند.

این در حالی است که فردی در استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار میزان، گفت: در چند وقت گذشته اینترنت ADSL بر پایه فیبر نوری را از یکی از شرکت‌های بخش خصوصی خریداری کردم که مشکلات زیادی به همراه داشت.

وی افزود: از این مشکلات می‌توان به قطع شدن اینترنت و نویز بیش از حد اشاره کرد که در نهایت این مشکلات منجر شد تا سرویس خود را قطع کنم.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد همچنان افرادی که اینترنت آن‌ها در پی اجرای عملیات کابل برگردان قطع شده‌اند باید از مخابرات خدمات دریافت کنند یا به سمت اینترنت‌های همراه بروند یا در نهایت باید فعلا قید شرکت‌های خصوصی برای دریافت اینترنت را بزنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.