اسناد جدید خزانه اسلامی فردا در فرابورس عرضه می شود

|
0 دیدگاه

اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم با هدف تسویه بخش دیگری از بدهی های دولت به طلبکاران غیردولتی، فردا در فرابورس عرضه می شود.

در چند سال گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی و کمبود درآمد، حجم بدهی دولت به بخش های مختلف مانند پیمانکاران افزایش یافت، بر این اساس راهکارهایی برای کاهش این بدهی ها ارایه شده که یکی از آنها انتشار اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه است.
بر این اساس، تاکنون ۹ مرحله از اسناد خزانه اسلامی منتشر شده و قرار است فردا نیز اسناد مرحله دهم منتشر شود.
به گزارش فرابورس، اسناد خزانه مرحله دهم به میزان ۱۵ میلیون ورقه و ارزش اسمی هر ورقه یک میلیون ریال از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر و بیستم شهریورماه در بازار ابزارهای نوین مالی پذیرش شده است.
این اوراق به ارزش کل ۱۵ هزار میلیارد ریال در ادامه تسویه بخش دیگری از بدهی های طلبکاران غیردولتی به آنها تخصیص یافته است که با «عرضه اولیه» و آغاز «معاملات ثانویه» این گروه از اسناد خزانه در فرابورس ایران، امکان فروش زودتر از سررسید آن و کسب نقدینگی از این طریق وجود دارد.
سررسید اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم، سوم مهرماه سال آینده است.
در عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم که با نماد معاملاتی «اخزا۱۰۱»، فردا برای نخستین بار نماد آن در بازار ابزارهای نوین مالی گشایش می یابد، همه اشخاص حقیقی و حقوقی مانند بانک ها، نهادهای مالی، شرکت های سرمایه گذاری، کارگزاران و نمایندگان تامین سرمایه، شرکت های خصوصی و سازمان های عمومی مانند شهرداری ها می توانند با در اختیار داشتن کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده گذاری مرکزی این اسناد را بخرند.
اکنون با توجه به تسویه اسناد خزانه اسلامی مراحل اول تا سوم، معاملات این اوراق در نمادهای «اخزا۴» تا «اخزا۸» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در جریان است.
به گفته «علیرضا توکلی» مدیر بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس، در قانون بودجه سال ۹۵ با ۲ سری اسناد خزانه اسلامی روبروییم که به طلبکاران غیردولتی واگذار می شود.
به گفته وی، یک سری از این اسناد در ادامه اخزاهای پیشین است و در قالب نمادهای اخزا۷ تا اخزا۱۱ قرار می گیرد. دسته دیگر این اوراق در چارچوب بند «ز» قانون بودجه منتشر شده است که در قالب نمادهای «سخا۱» و «سخا۲» به بازار معرفی می شود و سررسید آنها پیش از پایان امسال است.
اسناد خزانه اسلامی یک ابزار مالی مبتنی بر بدهی دولت به نظام بانکی، ذی نفعان و تامین کنندگان منابع است و به وسیله خزانه داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می شود.
در واقع اسناد خزانه، اوراق بهادار بانام یا بی نامی است که خزانه داری کل با بهای اسمی معین و بدون کوپن سود با سررسیدهای حداکثر تا سه سال منتشر کرده و در قبال بدهی های قطعی بخش دولتی و با توافق بستانکاران به صورت تنزیلی (با کسر از بهای اسمی) در اختیار آنها قرار می دهد.
در واقع دولت می تواند با انعقاد قراردادهای مربوط به مبادله های واقعی، اوراق بهادار خزانه را برای سررسید معین در اختیار بانک ها، پیمانکاران پروژه های کوتاه مدت یا تامین کنندگان نیازهای جاری و به طورکلی طلبکاران دولت قرار دهد و از این راه نیازها و هزینه های جاری و کوتاه مدت خود را تامین مالی کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.