اشتغال بدون مهارت در دنیا جرم محسوب می‌شود

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان فنی و حرفه ای با بیان اینکه در دنیا کسانی که صلاحیت و مهارت انجام کاری را ندارند در صورت اشتغال مجرم محسوب می شوند گفت: در کشور ما به رغم وجود قانون الزام فراگیری آموزشهای فنی‌وحرفه‌ای برای اشتغال به کار این قانون تاکنون معطل مانده است.

محمدامین سازگار نژاد، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی باحضور در نشست خبری هفدهمین مسابقات ملی مهارت با اشاره به اینکه هدف از برگزاری مسابقات ارتقای فرهنگ مهارت آموزی در میان جوانان،‌ارتقای سطح استاندارهای آموزش مهارت در کشور، ایجاد بستر مناسب برای ارتقای مهارت‌های حرفه ای کشورتا سطح مهارت های جهانی  است گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای تحقق ” راهبرد حضور موثر در عرصه های بین المللی” به عنوان عضو سازمان جهانی مهارت مسابقات ملی مهارت را هر سال در سه مرحله شهرستانی،استانی و ملی با حضور استعدادهای برترمهارتی که عمدتاً‌جوانان زیر ۲۱ سال هستند، برگزار و هر ۲سال یکبار برگزیدگان مسابقات ملی را به مسابقات جهانی اعزام می نماید.

وی ادامه داد: تا کنون ۱۶ دوره مسابقات ملی مهارت در کشور برگزار شده و در سال جاری نیز هفدهمین مسابقات ملی مهارت از ۲تا ۵ آبان ماه برگزار می‌شود. برگزیدگان نهایی شانزدهمین و هفدهمین مسابقات ملی مهارت پس از شرکت در اردوهای آماده سازی در رشته های منتخب به چهل و چهارمین مسابقات جهانی مهارت که در سال ۲۰۱۷ در کشور امارات متحده عربی برگزار می‌شود، اعزام خواهند شد.

سازگارنژاد درباره رشته ها و مراکز برگزاری مسابقات گفت: مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه ای، مرکز تخصصی آموزشی فنی و حرفه ای خودرو۹ دی، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز و مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره سه شهید رهبری مراکز برگزار کننده مسابقات هستند. بازدید از مسابقات و گذرهای مهارتی برای عموم آزاد از ساعت ۹تا۱۲ و عصر‌ها از ساعت۱۴ تا۱۶:۳۰ است.

معاون وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این مسابقات در استان های تهران و البرز برگزار می شود گفت:تعداد شرکت کنندگان در این مسابقات ۴۹۲ نفر هستند که ۴۳۱ نفر مرد و ۶۱ نفر زن هستند.سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، پلی است که دانش را به دنیای اشتغال متصل می کند.

وی با بیان انیکه در دنیا کسانی که صلاحیت و مهارت انجام کاری را ندارند در صورت اشتغال مجرم محسوب می شوند گفت: در کشور ما به رغم وجود قانون الزام فراگیری آموزشهای فنی‌وحرفه‌ای برای اشتغال به کار اما این قانون تاکنون معطل مانده و اجرایی نمی شود به طوری که حتی در برخی از دستگاه های دولتی برخی پیمانکاران از افراد فاقد صلاحیت و گواهینامه مهارت آموزی در پروژه‌ها استفاده می‌کنند.

سازگار نژاد گفت: طبق قانون کارفرمایان واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی موظف هستند از متقاضیان اشتغال به کار گواهینامه های فنی‌وحرفه‌ای را از مراجع ذیربط مطالبه کنند. اگر قانون الزام فراگیری آموزش های فنی‌وحرفه‌ای برای اشتغال به کار اجرایی شود ضمن رشد بهره‌وری، به پایداری شغل نیز منتج خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه مهارت آموزی یک جریان بخشی نیست بلکه همه دستگاه های اقتصادی باید در آن حضور داشته باشند، ادامه داد: کار با سرعت و بدون دقت یا کار با دقت و بدون سرعت برای کشور عایدی نخواهد داشت و در این زمینه فرهنگ ملی مهارت آموزی باید در جهت ترغیب جوانان به این امر باشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به برگزاری مسابقات جشنواره ملی محتوای الکترونیکی با گرایش مهارت اشاره کرد و افزود: آموزش‌های مجازی آموزش‌های بلازمان و بلامکان هستند و بدون محدودیت زمان و مکان افراد می‌تواند به مهارت آموزی دست یابد و ابزارهای توسعه امروز هستند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره آخرین وضعیت استخدام مربیان حق التدریس گفت: در این زمینه مذاکراتی با آقای انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی صورت گرفته است و ما برای استخدام مربیان حق التدریس منتظر مجوز سازمان امور اداری و استخدامی هستیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.